Design a site like this with WordPress.com
Rozpocznij

Kłamstwo – Drudż

Zaratusztra daje jasny przekaz, kłamstwo jest złe. Żyjemy jednak w świecie przemieszanym,
gdzie czasem trudno jest ocenić co jest prawdą,
a co fałszem

GATHY, JASNA 32.4 i 32.5

Wy kłamcy gmatwacie ludzki umysł,
I sprawiacie, że ludzie czynią to, co najgorsze,
Powodujecie, że przemawiają jak miłośnicy Zła,
Oddzieleni od Dobrego Umysłu,
Oddaleni od woli Ahura Mazdy,
Gubiący ścieżkę Prawdy i Prawości.

W ten sposób kłamcy okradli ludzkość z życia
szczęśliwego i nieśmiertelnej błogości
Zły Duch przemawia i namawia przy pomocy Złego Umysłu i Złego Słowa
Do złych uczynków skłania kłamliwą duszę, obiecując zwycięstwo,
Lecz doprowadza ją do ruiny.

Zaratusztra daje jasny przekaz, kłamstwo jest złe. Żyjemy jednak w świecie przemieszanym, gdzie czasem trudno jest ocenić co jest prawdą, a co fałszem, dlatego daje wskazówkę: „Wy kłamcy gmatwacie ludzki umysł”. Przeciwstawia się kłamstwu świadomemu, czynionemu z intencją gmatwania ludzkiego umysłu, a więc kłamstwu, którego celem jest zdezorientowanie ukrycie prawdy, lub otoczenie jej tajemnicą w celu zaszkodzenia innym i dokonania złego uczynku, lub skłonienia kogoś do złego uczynku. Przeciwstawia się także kłamstwu, które sprawia, że fałsz zostaje rozpowszechniony; „Powodujecie, że przemawiają jak miłośnicy Zła,” a ludzie oddalają się od trzeźwego osądu rzeczywistości oddalając się od danego im przez Ahura Mazdę rozumu, zostają oddzieleni od dobrego umysłu. Dzisiaj powiedzieli byśmy, że potępia fake news i ich rozpowszechnianie. Zwraca także uwagę na pozostawanie w stanie Dobrego Umysłu, co oznacza obowiązek sprawdzania czy informacje i wiedza którą posiadamy jest prawdziwa, a więc weryfikacji docierającej do nas informacji. Zaratusztra mówi, że Zły Duch, „skłania kłamliwą duszę, obiecując zwycięstwo”, a więc chce nas skłonić do postawy, cel uświęca środki.

Co zatem jeśli Twoje kłamstwo może uratować czyjeś życie? Dobry umysł będzie w naszym świecie przemieszanym twoim przewodnikiem. Każdy tu musi rozważyć swoje intencje i skutki słowa i czynu. W jasnie 32.9 powiedziane jest: „Nauczyciel zła niszczy zrozumienie”. Jeśli prawdziwie zrozumiesz podejmiesz właściwą decyzję.

Co zatem, na przykład, z tajemnicą wojskową, czyli prawdą, której nie możesz wyjawić? Zastanów się przede wszystkim czy musisz być członkiem grupy, która zobowiązuje cię do powstrzymywania się od mówienia prawdy. Nie musisz służyć w armii. Skoro jednak się tam znalazłeś i staniesz przed dylematem czy powinieneś coś dalej zatajać, zwróć uwagę na skutki zatajenia prawdy, od tego masz rozum i zdolność oceniania co spowoduje większe cierpienie,lub krzywdę ludzką. Staniesz przed trudną decyzją, lecz jeśli kłamstwo ma okraść ludzi z życia, powiedz prawdę. Każdy tu musi rozważyć swoje intencje i skutki słowa i czynu.

Co zatem gdy nasza ciocia, oczekuje oceny swojej nowej sukienki, a nam ona się nie podoba… skłamać, że fajna, czy powiedzieć, że brzydka i sprawić, że ciocia się obrazi bo sprawiliśmy jej przykrość? Nagminnie kłamiemy w takich sytuacjach. Możesz powiedzieć prawdę, w taki sposób by nie obrazić cioci odwołując się do kwestii gustu i tego, że różnice w ocenie tego co ładne są rzeczą naturalną, jeden lubi czerwony, drugi niebieski kolor. No jeśli ciocia i tak się obrazi, to trudno. Każdy tu musi rozważyć swoje intencje i skutki słowa i czynu.

Zło powoduje pozorną relatywizację naszych słów i czynów, nie daj się temu zwieść. To są często dylematy wynikające z zawikłania naszej rzeczywistości przez Złego Ducha. Po głębszym rozważeniu prawie zawsze możesz znaleźć prawdę, właściwe myśli, słowa i czyny. Jeśli skutkiem twojego działania jest cierpienie, krzywda lub śmierć to zbłądziłeś. Pamiętaj o tym, że jesteś tutaj omylną istotą, która częstokroć błądzi. Wszak Zaratusztra wołał: „Panie Najlepszego Zrozumienia, zawsze świadomy ludzkiego zbłądzenia” (jasna 32,6). Zaufaj sprawiedliwości Ahura Mazdy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close