ZARATUSZTRA; CZŁOWIEK, KTÓRY STWORZYŁ POJĘCIE SZCZĘŚCIA

Zaratusztra wprowadza wielką koncepcję, równie nową i rewolucyjną, szczęścia i urzeczywistnienia szczęśliwego życia na tej ziemi. Cała jego egzystencjalna filozofia w Ghatach będzie opierać się na przykazaniu, że „CELEM NASZEGO ŻYCIA JEST ŻYĆ SZCZĘŚLIWYM I RADOSNYM ŻYCIEM NA TEJ ZIEMI ZARÓWNO TERAZ JAK I PO ŚMIERCI, a celem naszego stworzenia jest czynny udział w ulepszaniu świata, tak aby wszystkie żywe istoty: ludzie, zwierzęta i rośliny żyły w pokoju i spełnieniu. Zasada ta, zadziwiająco nowoczesna, została wyrażona i rozwinięta 3500 lat temu.

Zaratusztra przynosi taże jeszcze inną podstawową koncepcję, mianowicie „WOLNOŚĆ WYBORU”, nie tylko wolność wyboru sposobu myślenia, wiary i życia, którą nazywa „WIELKIM WYDARZENIEM WYBORU”, ale także swobodę wyboru, w dowolnym momencie, pomiędzy pozytywnym a negatywnym aspektem podwójnych i przeciwstawnych zjawisk: WYBÓR MIĘDZY MIĘDZY DOBREM A ZŁEM, RADOŚCIĄ A SMUTKIEM, MIĘDZY SZCZĘŚCIEM A CIERPIENIEM, POMIĘDZY MIŁOŚCIĄ I NIENAWIŚCIĄ, A TAKŻE POMIĘDZY POGODĄ DUCHA A LĘKIEM.

Prawo wyboru w Ghatach jest prawem podstawowym. Jest niezbędnym składnikiem szczęścia. Ale ta wolność wyboru oznacza również, że każdy jest odpowiedzialny za sposób, w jaki wybiera. TA ODPOWIEDZIALNOŚĆ NADAJE SENS LUDZKIEJ EGZYSTENCJI. Wskazuje również kierunek, w którym znajduje się Ahura Mazda, aby pomóc skorygować niedoskonałości świata.

PODAJE PROSTĄ RECEPTĘ: DOBRE, MYŚLI, DOBRE SŁOWA, DOBRE UCZYNKI jako panaceum na zło panoszące się na świecie

Zaratusztra podkreśla, że WOLNOŚĆ WYMAGA WZIĘCIA NA SIEBIE ODPOWIEDZIALNOŚCI.
SZCZĘŚCIE NALEŻY DZIELIĆ. NIE TYLKO Z INNYMI LUDŹMI, ALE TAKŻE ZE ZWIERZĘTAMI I ROŚLINAMI. PONIEWAŻ NIE MOŻNA BYĆ SZCZĘŚLIWYM W NIESZCZĘŚLIWYM SPOŁECZEŃSTWIE WŚRÓD NIESZCZĘŚLIWYCH LUDZI I ISTOT. Zaratusztra podkreśla, że nie żyjemy tylko dla siebie, a nasze spełnienie nie może być okupione krzywdą i cierpieniem wyrządzanym innym istotom. Jego podejście jest zadziwiająco nowoczesne. Można powiedzieć, że jest ponadczasowe. OPIERA SIĘ NA POBUDZANIU MYŚLI, BUDZENIU ROZUMU, POSZERZANIU I ODŚWIEŻANIU WŁASNEGO SPOJRZENIA NA ŻYCIE.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Create your website with WordPress.com
Rozpocznij
%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close