Design a site like this with WordPress.com
Rozpocznij

Małżeństwo Kin (Kswedodach) czy zaratusztrianie popierali kazirodztwo?

Ten tekst jest fragmentem obszerniejszego opracowania które znajduje się na naszym blogu specjalistycznym. Tutaj umieszczamy jego skrót pozbawiony szczegółowych analiz i bibliografii. https://jakdobrzemyslec.home.blog/2019/07/06/malzenstwo-kin/

Pojęcie małżeństwa Kin pojawia się w okresie panowania dynastii Sasanidów od około II do VII w. n.e. Według większości badaczy, w pismach pahlavi znajdują się wyraźne uzasadnienia dla małżeństwa kazirodczego jako czynu który wtedy uważano za wskazany dla podtrzymania ludzkości i zbawienia. Wcześniejsze doniesienia o tym typie związku są nieliczne i dotyczą w większości przypadków związków zawieranych w celach dynastycznych.


W tekstach zaratusztriańskich środkowoperskich (Pahlavi okres panowania dynastii Sasanidów III-VII w.) termin xwēdōdah (Av. Xᵛaētuuadaθa ) odnosi się do związków małżeńskich ojca i córki, matki i syna, brata i siostry (dwupokoleniowe kazirodztwo rodzinne) i było jednym z najbardziej pobożnych możliwych działań. Modele tych związków znaleźli interpretatorzy z tego okresu w kosmogonii zaratusztriańskiej. Znaczenie i funkcja tego terminu w Aweście nie wynika jednak z jej kontekstu.


W jakim stopniu xwēdōdah był praktykowany w Sasanidzkim Iranie i wcześniej, szczególnie poza królewskimi i szlacheckimi rodzinami („dynastyczne kazirodztwo”) i być może, duchowieństwo i czy przypisane im praktyki można uznać za charakterystyczne dla całej populacji, nie jest jasne (patrz np. Mitterauer, str. 235-36). Jednak teksty z Dura Europos, w połączeniu z doniesieniami w źródłach żydowskich i chrześcijańskich cytującymi rzeczywiste przypadki pod rządami Sasanidzkimi, wzmacniają dowody z tekstów pahlavi powstałych w tym okresie. (…)

W post-sasanidzkiej literaturze zaratusztriańskiej,


termin xwēdōdah dotyczy małżeństw między kuzynami, które zawsze były stosunkowo powszechne* Kiedy Anquetil Duperron odwiedził Parsów w połowie XVIII wieku, powiedziano mu, że termin ten odnosi się do małżeństwa z kuzynami, a według Jamesa Darmestetera (1891, s. 366-68) nie zdarzało się Parsom małżeństwo z członkiem najbliższej rodziny rodziny, natomiast małżeństwo między kuzynami („małżeństwo wykonane w niebie”) było praktykowane, jak i dość powszechne. Kazirodcze małżeństwo było zdecydowanie nielegalne.
*(patrz Polak, I, str. 200-1; Darmesteter, 1891, s. 367; Givens i Hirschman; Herrenschmidt, 1994; Bittles i in. 75).(…)

podsumowanie

Należy przypuszczać, że małżeństwo Kin jest dobrze potwierdzone dla okresu między II a VII w n.e. i było zalecane przez interpretatorów objawienia Zaratusztry. W tym celu została stworzona obszerna literatura religijna. Z chwilą upadku tego państwa zwyczaj ten wkrótce przestał być praktykowany, i został potępiony. Wcześniej termin ten dotyczył raczej małżeństw między kuzynami, a nie z najbliższymi krewnymi, natomiast kazirodcze małżeństwo dynastyczne było praktykowane napewno w starożytności, podobnie jak w innych krajach, na przykład w państwie Ptolomeuszy. Gathach Zaratusztry de facto nic na ten temat nie ma.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close