Małżeństwo Kin (Kswedodach) czy zaratusztrianie popierali kazirodztwo?

Ten tekst jest fragmentem obszerniejszego opracowania które znajduje się na naszym blogu specjalistycznym. Tutaj umieszczamy jego skrót pozbawiony szczegółowych analiz i bibliografii. https://jakdobrzemyslec.home.blog/2019/07/06/malzenstwo-kin/

Pojęcie małżeństwa Kin pojawia się w okresie panowania dynastii Sasanidów od około II do VII w. n.e. Według większości badaczy, w pismach pahlavi znajdują się wyraźne uzasadnienia dla małżeństwa kazirodczego jako czynu który wtedy uważano za wskazany dla podtrzymania ludzkości i zbawienia. Wcześniejsze doniesienia o tym typie związku są nieliczne i dotyczą w większości przypadków związków zawieranych w celach dynastycznych.


W tekstach zaratusztriańskich środkowoperskich (Pahlavi okres panowania dynastii Sasanidów III-VII w.) termin xwēdōdah (Av. Xᵛaētuuadaθa ) odnosi się do związków małżeńskich ojca i córki, matki i syna, brata i siostry (dwupokoleniowe kazirodztwo rodzinne) i było jednym z najbardziej pobożnych możliwych działań. Modele tych związków znaleźli interpretatorzy z tego okresu w kosmogonii zaratusztriańskiej. Znaczenie i funkcja tego terminu w Aweście nie wynika jednak z jej kontekstu.


W jakim stopniu xwēdōdah był praktykowany w Sasanidzkim Iranie i wcześniej, szczególnie poza królewskimi i szlacheckimi rodzinami („dynastyczne kazirodztwo”) i być może, duchowieństwo i czy przypisane im praktyki można uznać za charakterystyczne dla całej populacji, nie jest jasne (patrz np. Mitterauer, str. 235-36). Jednak teksty z Dura Europos, w połączeniu z doniesieniami w źródłach żydowskich i chrześcijańskich cytującymi rzeczywiste przypadki pod rządami Sasanidzkimi, wzmacniają dowody z tekstów pahlavi powstałych w tym okresie. (…)

W post-sasanidzkiej literaturze zaratusztriańskiej,


termin xwēdōdah dotyczy małżeństw między kuzynami, które zawsze były stosunkowo powszechne* Kiedy Anquetil Duperron odwiedził Parsów w połowie XVIII wieku, powiedziano mu, że termin ten odnosi się do małżeństwa z kuzynami, a według Jamesa Darmestetera (1891, s. 366-68) nie zdarzało się Parsom małżeństwo z członkiem najbliższej rodziny rodziny, natomiast małżeństwo między kuzynami („małżeństwo wykonane w niebie”) było praktykowane, jak i dość powszechne. Kazirodcze małżeństwo było zdecydowanie nielegalne.
*(patrz Polak, I, str. 200-1; Darmesteter, 1891, s. 367; Givens i Hirschman; Herrenschmidt, 1994; Bittles i in. 75).(…)

podsumowanie

Należy przypuszczać, że małżeństwo Kin jest dobrze potwierdzone dla okresu między II a VII w n.e. i było zalecane przez interpretatorów objawienia Zaratusztry. W tym celu została stworzona obszerna literatura religijna. Z chwilą upadku tego państwa zwyczaj ten wkrótce przestał być praktykowany, i został potępiony. Wcześniej termin ten dotyczył raczej małżeństw między kuzynami, a nie z najbliższymi krewnymi, natomiast kazirodcze małżeństwo dynastyczne było praktykowane napewno w starożytności, podobnie jak w innych krajach, na przykład w państwie Ptolomeuszy. Gathach Zaratusztry de facto nic na ten temat nie ma.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Create your website with WordPress.com
Rozpocznij
%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close