Design a site like this with WordPress.com
Rozpocznij

O ZARATUSZTRIANIZMIE W PUNKTACH


Interesujące streszczenie cech zaratusztrianizmu według Ali A. Jafarey,a


Swoboda wyboru:
 Ludzkość została obdarzona wolnością myśli, słów i czynów, człowiek ma jasny umysł, aby odróżnić to, co dobre, a co złe dla społeczeństwa ludzkiego.

Dobro i zło: istota ludzka ma dwie mentalności – „spenta mainyu”, „postępową mentalność” i „angra mainyu”, opóźniające mentalność. Postępowa mentalność pomaga mu poprawić siebie i otaczający świat. Opóźniająca mentalność szkodzi mu i światu. Mądrzy wybieraliby zatem i promowali lepszą mentalność. Dobro i zło lub prawo i zło to ludzkie zachowanie. Zaczyna się w umyśle i kończy słowami i czynami.

Odpowiedzialność: Ludzkość jest jej własnym zbawcą. Każda osoba jest odpowiedzialna za swoje myśli, słowa i czyny.Kierując się wnikliwym „dobrym umysłem” i „dobrym sumieniem”, powinien on odpowiedzialnie i bezinteresownie pracować na rzecz poprawy siebie i bliźnich oraz żyć światem.

Samokorekta: jeśli człowiek nie wybiera prawidłowo, jego świat nadal jest chaotyczny i cierpi z powodu konsekwencji, dopóki nie przyjmie tych boskich zasad. Prędzej czy później ludzkość poprawi się i osiągnie doskonałość i życie wieczne.

Wygrywanie złych: Ludzki świat na tej ziemi jest najwyraźniej podzielony na dwa obozy – sprawiedliwych i nieprawych. Celem sprawiedliwych powinno być opanowanie bezprawia i ustanowienie dobrego życia dla wszystkich.

Środowisko: To, co jest dobre, można najlepiej zrozumieć, badając naturę, pogłębiając wiedzę, harmonizując ze wszystkim, co jest dobre i korzystne, i promując środowisko – nasze ludzkie społeczeństwo i resztę żywego świata.

Kreatywność: Ludzkość może, jeśli wybierze, rozwinąć wszystkie boskie zdolności i stać się twórczym, w rzeczywistości odnowicielem, opiekunem i promotorem swojego środowiska, i stanie się duchowo doskonała i wiecznie boska.

Uniwersalność: religia dobrego sumienia, jest powszechna i dla wszystkich. Kasta, kolor, rasa i narodowość nie odgrywają żadnej roli w uniwersalnym przesłaniu Zaratuszty.

Równość: mężczyźni i kobiety są równi i korzystają z tych samych praw w wolnym i odpowiedzialnym społeczeństwie. Wyższość tkwi tylko w sprawiedliwych czynach.

Społeczeństwo: Najmniejszą jednostką społeczeństwa ludzkości jest rodzina i największa jednostka w całym ludzkim świecie. Wszystkie jednostki – dom, miasto, państwo, kraj i świat – powinny być zjednoczone i połączone miłością i mądrością.

Intelektualność: każda osoba powinna zdobywać i promować mądrość. Społeczeństwo ludzkie powinno być społeczeństwem intelektualnym składającym się z bezinteresownych, oddanych członków. Głównym celem każdego człowieka powinno być stworzenie lepszego świata w umyśle i ciele. Społeczeństwo ludzkie musi się rozwijać. Każdy członek musi wytrwać, aby go promować. Człowiek winien się kierować mądrością i rozumem, a wiara nie powinna przyćmiewać rozumu.

Demokracja: Wolne społeczeństwo ludzkie powinno wybierać wyłącznie osoby w pełni wykwalifikowane, posiadające sprawiedliwe zapisy i zasługi zarówno dla urzędów doczesnych, jak i duchowych w prawdziwym demokratycznym środowisku, a tym samym ustanowić ceniony i wybrany system rządzenia.

Nowoczesność: dobra religia jest religią „SAMODZIELNĄ”.   Ciągły jej postęp w rozwoju świata sprawia, że ​​jest ona zawsze świeża i nowoczesna.   Modernizacja myśli, słów i czynów, w tym tradycyjnych praktyk i obrzędów, powinna być porządkiem dnia.

Rozprzestrzenianie szczęścia: Oświecenie i szczęście przychodzą do osoby, która daje szczęście innym bez jakiejkolwiek dyskryminacji. Oświecone i szczęśliwe życie jest tym, czego każdy człowiek potrzebuje do osiągnięcia i rozpowszechnienia.

Boska komunikacja: modlitwy pomagają osobie komunikować się z Bogiem. Ożywiają, prowadzą i zaspokajają. Pomagają doświadczyć boskiej miłości. Pomagają zrozumieć wszechświat. Pomagają zrozumieć istotne punkty postępu w doskonaleniu. Pomagają realizować nasze obowiązki. Można modlić się zawsze, wszędzie i w jakimkolwiek stanie, w którym odczuwa się potrzebę komunikowania się z Bogiem. Można to zrobić sam lub w towarzystwie innych. Modlitwy mogą być wypowiedziane w cichej medytacji, w kilku słowach, długimi liniami, prozą lub poezją, recytowane głośno i słodko. Mogą być powiedziane jasno lub za pomocą prostych rytuałów, które pomogłyby osobie czuć się podniesionym w swoim inspirującym doświadczeniu.

Ali A. Jafarey 

The Zarathushtrian Assemby

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close