Design a site like this with WordPress.com
Rozpocznij

CZY ZARATUSZTRA POPEŁNIŁ SAMOBÓJSTWO?

Historia Fejka!

English version on the end/translated by google

Do napisania tego artykułu sprowokował mnie przegląd informacji w polskim internecie na temat Zaratusztry i jego życia. Drugą inspiracją było zdanie, lub pytanie często powtarzane przez czytelników naszej strony na Facebooku, gdzie uporczywie wracał temat samobójstwa Zaratusztry, który jakoby utopił się w jeziorze Kansaoya (Kasava, Kansawa, Hamun, Helmand, lub nawet polskie Gopło [pomysł Pietraszewskiego z XIX w.]). Oczywiście jest to kompletna bzdura, której nie potwierdzają żadne źródła zaratusztriańskie, a nawet tradycja i legendy, które cytuję na końcu artykułu. Jest to mit dość paskudny, bo samobójstwo jest traktowane w zaratusztrianizmie jako tragedia i wielkie skalanie jako akt zniszczenia życia (zabójstwo). Zabójstwo już w pismach Zaratusztry jest opisywane jako zniszczenie i jedno z najgorszych dzieł Arymana. Nie może być więc mowy o proroku, który potępiając samobójstwo, zaprzeczał by swojej głównej tezie aktem zabicia siebie. Można podejrzewać, nawet niechlubne inspiracje rozpowszechniania takiej wersji w polskim internecie. Skąd jednak mógł się pojawić taki arymaniczny pomysł? Na koniec uwaga: Oczywiście prawdziwa data, miejsce i rodzaj śmierci stanowią nierozwikłaną zagadkę. To są głównie legendy, mity i podania. Zobaczcie wyniki mojego małego śledztwa w tej sprawie:

POLSKI INTERNET śmierć Zaratusztry.

Polska Wikipedia, hasło Zaratusztra (!!!):

Zgodnie z tradycją przekazaną w późniejszych księgach Awesty Zaratusztra zrezygnował pod koniec życia z wszelkich zaszczytów, spisał[potrzebny przypis]Gaty, a następnie umarł przez dobrowolne zanurzenie się w lodowatych, krystalicznie czystych wodach jeziora Kasaoja w Pamirze (Kasawa w Sistanie ?[6], według innej wersji jego nasienie w tym jeziorze miał umieścić Izad Nerosjang, duch dobroczynny[7], sam Zaratuszra miał zginąć na wojnie w wieku 77 lat i 40 dni). Z Awesty wynika też, że nasienie Zaratusztry obecne w tym jeziorze zapłodni kiedyś dziewicę, która o świcie wykąpie się w tym jeziorze. Urodzi się z niego nowy prorok (Saoszjant), który poprowadzi ludzi do ostatecznego zwycięstwa z siłami zła i ustanowi bezpośrednie królestwo Ahura Mazdy na Ziemi.

Polska Wikipedia, hasło Zaratusztrianizm (!!!):

W tzw. Starej Aweście opisana jest koncepcja, według której Zaratusztra nie umarł śmiercią naturalną, lecz świadomie zanurzył się w wodach jeziora Kasaoja w Pamirze. Bezpośrednio przed dniem Sądu Ostatecznego do jeziora tego ma wejść dziewica, zostać cudownie zapłodniona nasieniem Zaratusztry i urodzić Saoszjanta, czyli mesjasza, który poprowadzi zastępy sprawiedliwych do ostatecznej walki ze złem.

Zaratusztra – Szkolnictwo.pl

Zgodnie z tradycją przekazaną w późniejszych księgach Awesty Zaratusztra zrezygnował pod koniec życia z wszelkich zaszczytów, spisał[] Gaty, a następnie umarł przez dobrowolne zanurzenie się w lodowatych, krystalicznie czystych wodach jeziora Kasaoja w Pamirze . Z Awesty wynika też, że nasienie Zaratusztry obecne w tym jeziorze zapłodni kiedyś dziewicę, która o świcie wykąpie się w tym jeziorze. Urodzi się z niego nowy prorok, który poprowadzi ludzi do ostatecznego zwycięstwa z siłami zła i ustanowi bezpośrednie królestwo Ahura Mazdy na Ziemi.

Tajemniczy prorok – Kalejdoskop

Tradycja podaje, że pod koniec życia – to jest w około 551 r. p.n.e. – prorok zrezygnował z wszelkich zaszczytów i umarł, dobrowolnie zanurzając się w lodowatej wodzie jeziora Kasaoja w Pamirze. Bezpośrednio przed dniem Sądu Ostatecznego do jeziora tego ma wejść dziewica, zostać cudownie zapłodniona nasieniem Zaratusztry i urodzić Saoszjanta. Historycy skłaniają się bardziej ku wersji mówiącej, że zginął śmiercią męczeńską. Przypuszcza się, że został zamordowany przez swoich wrogów, nasłanych na niego przez kogoś z rodu Karapanów (bractwo religijne). Miał dożyć sędziwego, jak na tamte czasy, wieku 77 lat i 40 dni.

Wątek: Na jakich religiach bazuje Katolicyzm ? – Racjonalista
Zaratusztra – …umarł w wieku 77 lat najpierw zszedł do świata podziemnego, a po 3 dniach wstąpił do nieba…

Wikiwand wersja polska hasło Zaratusztrianizm.
Sama idea nadejścia mesjasza jest tylko w Gatach zasygnalizowana, dopiero w dalszych częściach Awesty zostaje rozwinięta. W tzw. Starej Aweście opisana jest koncepcja, według której Zaratusztra nie umarł śmiercią naturalną, lecz świadomie zanurzył się w wodach jeziora Kasaoja w Pamirze.

Strony powtarzające tę wersję formie cytatu (pierwsze 3 strony wyszukiwania google):

https://www.wykop.pl/

https://m-forum.pl › Młodzież › Tylko na poważnie

http://www.racjonalista.pl › Działy Forum › Religie

https://www.szkolnictwo.pl/szukaj,Zaratusztrianizm

https://www.dyskusje.katolik.pl

biblia.webd.pl › … › Jezus Chrystuswww.wagabundzi.pl/zaratusztrianizm/

https://prezi.com/vinguzviotrb/zaratusztrianizm/

wmreligia.blogspot.com/2019/…/11-zaratusztrianizm-iran-mazdaizm_26.ht…

wmreligia.blogspot.com/2019/03/11-zaratusztrianizm-iran-mazdaizm_5.html

detektywprawdy.pl/2017/12/22/dzisiaj-modlitwa-o-polakow/

Jak By Wygladało Spotkanie Z Jezusem Dzisiaj? – Forum OOBE

https://uuniv.blogspot.com/…/zaratusztrianizm-zoroastryzm-najstarsza.html

http://www.lhundrub.jinpa.tripod.com/dlaczegocosniznic.html

https://zbigniew-modrzejewski.webs.com/teksty/dlaczegocosniznic.html

2017 – Biblia i Religie Chrześcijańskie

09 2014 09 Daria Gawrosinska Naturalny porzadek… 144 ..

Religia – Wikipedia, wolna encyklopedia

http://www.che.ntu.edu.tw/ntuche/safety/upload/browse.php?u…b=13

Mity i oszustwa biblijne : Illuminaci / Kulty / Symbolika …

davidicke.pl/forum/mity-i-oszustwa-biblijne-t5230-30.html

Zaratusztrianizm – Kompletna informacja i sprzedaż online z …

DALEJ NIE CYTUJĘ, W PODWARIANTACH TĘ WERSJĘ ZNALAZLEM NA BEZ MAŁA 90 STRONACH!!! DLA PORÓWNANIA STRON PODAJĄCYCH INNĄ WERSJĘ ZNALAZŁEM 12

CYTUJĘ DWIE:

https://www.infolotnicze.pl
Prorok zginął mając 77 lat i 40 dni z ręki Bratrokresza, jednego z Karapatów, którzy nie uznali jego religii((Ibidem, s. 234.)). Śmierć Zaratusztry nie oznaczała końca religii, ani tym bardziej braku kolejnego potomstwa. Za swojego życia nasienie proroka było zanoszone do jeziora Kasawa, które obecnie znajduje się w Afganistanie. W czasie zbliżającego się końca świata dziewica, która wykąpie się w tym jeziorze stanie się matką trzech synów Zaratusztry: Oszedara- ten, co wywyższa dobro, Uchszatnemo- ten, co wywyższa kapłana((Idem, Mitologia…, s. 299.)) oraz Saoszjanta. Mam on pokonać siły ciemności, spowodować zmartwychwstanie umarłych i zapoczątkować czas panowania dobra((M. Składankowa, Bohaterowie…, s. 235.)). Miał on być zbawicielem.

Encyklopedia PWN
Zgodnie z tradycją żył 77 lat i 40 dni. Według legendy w jednym z jezior jest przechowywane nasienie Zaratusztry. W odpowiednim czasie do jeziora wejdzie dziewica, która następnie urodzi syna będącego odnowicielem religii Zaratusztry.


Rodzimowiercza wersja rodem z Fantasy

https://wiaraprzyrodzona.wordpress.com/2015/02/26/zaratusztrianizm/

Pewnego razu kiedyŻar-zdusz, mając już77 lat,ale wciąż będąc w pełni sił i niczego złego już się nie spodziewając, poszedł nad jezioro Kosowe i zanurzył się w jego zimnych wodach, zjawił się tam Brat Okres. Brat Okres okazał się być jednym z Pięciu Braci Karopanów z Bogotroji i nie pozwolił już wypłynąć Żar-zduszowi na powierzchnię.

W ten sposób Żar-zdusz zakończył żywot po 77 latach i 40 dniach i wtedy dopiero dopełniła się zemstaTrzeciej Drużyny Karopanów. Wtedy też zdjęta została z nich klątwa, i stali się na powrót Panami w Górach Harów.Był 248 rok Starych Czasów Nowej Koliby. *

* Komentarz zoroastrian community: Mimo raczej bajkowego potraktowania tematu muszę przyznać, że nie sugerują rodzimowiercy samobójstwa.

ŹRÓDŁA ZAGRANICZNE (BARDZO DUŻO MATERIAŁÓW Z RÓŻNYMI WERSJAMI. ŻADANA STRONA NIE CYTUJE WERSJI Z SAMOBÓJSTWEM W JEZIORZE)!!!

Inne zagraniczne źrodła internetowe nie podające również źródła swoich informacji na ten temat.

Miejsce śmierci, Wikipedia anglojęzyczna:

Wielu szlachciców poszło za przykładem Hystaspesa (Wisztaspy), aby przejść na nową religię Zaratustry. Odtąd Zaratustra mieszkał na dworze Hystaspesa, dopóki nie został zabity w wieku siedemdziesięciu siedmiu lat przez najeżdżających kraj nomadów. Niektórzy lokalizują jego śmierć w Baktri (Balh, w pobliżu nowoczesnego Mazâr-e Sharîf) w Afganistanie.

Zabójca, Wikipedia anglojęzyczna:

Zoroaster zmarł, gdy miał 77 lat i 40 dni. Późniejsze źródła Pahlavi, takie jak Szahname, twierdzą, że niejasny konflikt z ludem Tuiryas doprowadził do jego śmierci, zamordowanej przez karapana (kapłana starej religii) o nazwie Brādrēs.

Powiązanie z astrologią:

według Rogera Becka opierało się na jego babilońskim pochodzeniu, a grecka nazwa Zoroastra była początkowo identyfikowana z wielbieniem gwiazd (astrothytes „gwiezdny ofiarnik”), a z Zo- , nawet jako żywagwiazda. Później rozwinęła się jeszcze bardziej skomplikowana mitoetymologia: Zoroaster umarł przez żywy (zo-) strumień (ro-) ognia od gwiazdy (astr-), który sam wywołał, a nawet, że gwiazdy zabiły go w zemście za to, że zostały przez niego powstrzymane.

Zmarł spokojnie:

Nikt nie wie, jak zmarł Zarathushtra, rzekomo w wieku 77 lat. Wiele legend i tradycja zaratusztriańska mówią, że został zabity podczas modlitwy w sanktuarium przez wrogiego króla. Ale nie ma święta upamiętniającego męczeństwo Proroka, podobnie jak w innych religiach (na przykład w chrześcijaństwie) i innych tradycjach zaratusztriańskich, a uczeni twierdzą, że Zaratuszra zmarł spokojnie.

Wniebowstąpienie:

Istnieje wiele dyskusji na temat przyczyny śmierci Zoroastra. Niektórzy uważają, że został zabity przez armię turańską przy ołtarzu agiary (świątynia ognia), inni, że został zabity przez piorun. Wielu wierzy, że Zoroaster w ogóle nie został zabity, lecz sam wzniósł się w niebo. Inni myślą, że po prostu umarł we śnie.

Kapłan czarodziej zabójca:

Mówiono, że Zoroaster został zabity. Istnieje kilka wersji opowieści o jego śmierci. Późna historia mówi,że uderzyła go błyskawica, ale pochodzi ona z postchrześcijańskiego źródła. Inne wersja mówi, że Zoroaster został zabity w wieku 77 lat przez czarodzieja/kapłana. Nie ma żadnych szczegółów na temat jego śmierci, poza tym, że miało to miejsce w świątyni. Historia z XVII wieku opowiada Zoroastrze rzucającym różańce swemu zabójcy, gdy on umiera.

Zaratsztra fresk Rafaela Santi, Watykan

PRZYPUSZCZALNE ŹRÓDŁO FEJKA:

Jak widać z pierwszej analizy, źródło fejk informacji znajduje się raczej w Polsce, bo chociaż zagraniczne strony internetowe podają różne wersje mniej lub bardziej fantastyczne, ale często są to informacje bliskie źródłom zaratusztriańskim (o czym dalej). Skąd więc koncept samobójstwa? Wszystko wskazuje, że pomysł samobójstwa proroka wykoncypowany został z dzieła Fryderyka Nietschego „Tako rzecze Zaratustra”. To dzieło filozoficzne będące skąd inąd istotnym wkładem w w europejską dyskusję etyczną nie ma nic wspólnego z zaratusztrianizmem poza użyciem postaci proroka do dialogu, który jest całkowicie sprzeczny z nauką tego prawdziwego. Nietsche wkłada w usta Zaratusztry słowa i zdania, których ten ani nie wypowiedział, ani nie chciał by mu je przypisywano. Ale wiedza na ten temat jest u przeciętnego zjadacza chleba zerowa. Pierwszy zabieg dezinformacyjny byłby więc zapożyczeniem apoteozy samobójstwa z „Tako rzecze Zaratustra”

FRYDERYK NIETSCHE w „Tako rzecze Zaratustra” wkłada w usta proroka takie słowa:
(…) Dobrowolna śmierć

Wielu umiera za późno, a niektórzy umierają zbyt wcześnie. Dziwne
brzmi przykazanie: „Umrzyj we właściwym czasie!”(…)
Moja śmierć, uwielbiam ją, dobrowolna śmierć, która
przychodzi do mnie, ponieważ tego chcę.
A kiedy tego chcę? Ten, który ma cel i dziedzica,chce śmierci we właściwym czasie dla celu i dziedzica.(…)Umieraj w porę; tak poucza Zaratustra.
 Oczywiście, kto nigdy w porę nie żył, jakżeby ten miał w porę umrzeć? Oby raczej nie był się narodził! — Tak radzę zbytecznym.
 Lecz i zbyteczni ważą sobie wielce swą śmierć; nawet najbardziej pusty orzech pragnie, aby go wyłuskano.
 Niepomiernie ważą sobie wszyscy skon swój, lecz śmierć nie jest jeszcze świętem uroczystem. Jeszcze się ludzie nie nauczyli, jak się święci najpiękniejsze gody.
 Ja wam wskazuję śmierć dokonania, skon który dla żywych bodźcem i ślubowaniem się staje.
 Własną śmiercią umiera dokonywający, umiera zwycięski w otoczeniu ślubujących i nadziei pełnych.
 Tako umierać powinni się ludzie uczyć. I nie powinno być żadnej uroczystości tam, gdzie taki ślubujący nie uświęca ślubowania żywych!
 Tak umierać jest rzeczą najlepszą; rzeczą wtórą jest: w walce umrzeć i wielką duszę roztrwonić.(…)


„Zaratustra postanawia wrócić do jezioro poniżej. Jezioro było domem Zaratustry, gdzie, podobnie jak inne ryby w wodzie, zostały zanurzone w aktualnej idei rzeczywistości propagowanej przez tę kulturę, a mianowicie chrześcijaństwo. Wyszedłszy z tego jeziora, tej wodnistej jaskini i „ciesząc się jego duchem i samotnością”, jest teraz gotów ponownie do niego wejść, chociaż nie po to, by po prostu powrócić do niego, jak gdyby „utopić” spełnienie myśl uzyskana przy zachowaniu dystansu do naturalnego domu.”

Jak widać także pojawia się motyw zanurzenia w jeziorze. Prawdą jest także że średnioperskich tekstach zaratusztriańskich pojawia się jezioro Kasava./Kasajoa związane z Zaratusztrą, ale w zupełnie innym kontekście niż to zrobił autor tego fejka. Mitologia zaratusztriańska mówi o Saoszjancie i czasach ostatecznych w kontekście tego jeziora. Temat zbawienia i Saoszjanta przedstawiam w rozbudowanej formie żeby pokazać jak ewoluował jego mit. Czym innym jest jednak ewolucja mitu w przeszłości, a zgoła czym innym manipulacja i kłamstwo. Samobójcza śmierć Zaratusztry rozpowszechniana w polskim internecie na pewno zraża do naszej wiary wyznawcow wielu innych religii. Zadać sobie więc można pytanie czy fejk ten nie został stworzony celowo by dyskredytować naszą religię. Poniżej przegląd źródeł zaratusztriańskich lub skróty z podaniem bibliografii do odpowiednich ksiąg. Jak zapewne zauważycie wszystko jest zupełnie inne niż w fejku. Autor fałszywej informacji być może znał zaratusztriańską mitologię, ale konglomerat, który stworzył jest zwyczajnym kłamstwem. Jest to tym bardziej szkodliwe, ze często jest w dobrej wierze powielane przez internautów którzy nie znają tematu i korzystają z wikipedii.

CO ZAPISANO W ŚWIĘTYCH KSIĘGACH I LEGENDACH ZARATUSZTRIAN

ŚMIERĆ ZARATUSZTRY

Zaratusztra zmarł w wieku 77 lat. Jak głosi historia, toczyła się wojna między Persją a Turanem, krajem, który sprzeciwiał się jego naukom. Mówi się, że podczas gdy Zaratusztra modlił się w świątyni Nusz-Adar, został zaatakowany przez Turańczyka zwanego Bratrok-resz i zabity.

Źródła z okresu sasanidzkiego i później II-IX w n.e.:Denkard 5.3.2, 7.5.1 Dadistan i Dinig 72.8, Zadsparm 23.9

Jezioro w prowincji Helmand, oczywistym błędem jest nazwanie świętego jeziora nazwą prowincji


SAOSZJANT


W Gathah, najświętszych hymnach zaratusztrianizmu, uważanych za skomponowane przez samego Zaratusztrę, termin ten jest używany jako wspólny rzeczownik odnoszący się do własnej misji proroka i wspólnoty jego naśladowców: Ci którzy „przynoszą korzyść” ludzkości. (każdy człowiek może być swoim i innych saoszjantem)

Rzeczownik ten pojawia się również w młodszej Aveście (npYasna 61,5), gdzie ogólnie oznacza przywódców religijnych, w tym Zaratusztrę (npYasna46,3)

Innym częstym odpowiednikiem rzeczownika saoszjant jest arjaman „członek społeczności”, jest epitetem tych saoszjantów w liczbie mnogiej.

W przeciwieństwie do tego, stałym przykładem nazwy postaci zbawiciela jest astvat-әrәta (Asztwat Eereeta)„ucieleśniająca prawość”, Asha „Prawdę” jako element nazwy. Ci zbawiciele, to ci, którzy podążają za nauczaniem Ahura Mazdy „ze swoimi czynami inspirowanymi przez Asza” (Yasna48.12).

„Saoshyant” po raz pierwszy pojawia się jako nazwa własna w „Młodszej Aveście”, wyraźnie w Jaszcie13.129, gdzie jest używany w liczbie pojedynczej i gdzie Astvat-ereta rozwija się w alternatywną nazwę Saoszjanta. Liczba pojedyncza pojawia się także w Yasna59.1, gdzie Verethragna jest uważana za broń Saoszjanta w pokonywaniu zła.

Forma liczby mnogiej pojawia się na przykład wYaszcie 17.1, gdzie Aszi – boskość „rekompensaty” – została opisana, aby dać Saoszjantom moc „robienia rzeczy potężnych”.

Rola Saoszjanta lub Astvat-ereta jako przyszłego zbawiciela świata została pokrótce opisana w Jaszcie 19.88-96, gdzie stwierdzono, że zwycięży on podczas Fraszokereti, czyniąc świat doskonałym, nieśmiertelnym, a zły Drudż (Zły duch, kłamca) zniknie. Został zidentyfikowany jako syn Vîspa.taurwair ” i jest powiedziane, że wyjdzie z jeziora Kansaoya/Kansava i będzie nosił tę samą broń Verethragna, której wielu irańskich bohaterów i królów użyło w przeszłości przeciwko różnym demonicznym wrogom. Haurvatat, Ameretat, prawy Duuraoszai inne podobne istoty będą jego towarzyszami i razem pokonają złe stworzenia Angra Mainyu.

Saoszjant w tradycji i legendzie

Nawiązania znajdują się już w pismach świętych (np.Yasht19.88-96, patrz wyżej), ale właściwe opracowana znajdują się dopiero w tekstach z IX – XII wieku, dotyczące roli Saoszjanta podczas Fraszokereti. (Teksty środkowo-perskie).

Te średniowieczne dzieła tradycji zaratusztriańskiej mówią o trzech przyszłych zbawicielach, z których każdy to Saoszjant. Każdy z tych Saoszjantów ma się pojawiać na końcu każdego tysiącletniego okresu, który obejmuje ostatnie 3000 lat świata (te trzy tysiąclecia następują po „tysiącleciu Zaratusztry” ).Według tradycji (na przykład wJamasp Namag), pierwszy Saoszjant zostanie nazwany Uszedar, drugi Uszedarmah a trzeci znowu będzie się nazywał Saoszjant, on poprowadzi ludzkość w ostatecznej walce ze złem.

Średniowieczne dzieła przekazują również tradycję, w której trzech przyszłych zbawicieli jest mitologizowanych jako urodzonych z dziewic które kąpały się w jeziorze, gdzie w cudowny sposób Ameszaspentowie i Yazata strzegli i zachowali nasienie proroka Zaratusztry.

Denkard 7.10.15ff opisuje to w następujący sposób: Trzydzieści lat przed decydującą bitwą ostateczną wejdzie w jezioro Kansaoya (Kasava, Hamun) dziewica o imieniu Eredat-fedhri („Zwycięska Pomocniczka”), której przezwaniem jest „Wytwórczyni Ciała” (w Jaszcie 19.92 jest to „Jezioro Kansawa”). Siedząc w wodzie dziewczyna, która „nie kojarzyła się z mężczyznami”, otrzyma „zwycięską wiedzę”. (pocznie syna). Jej syn, gdy się urodzi, nie pozna pokarmu od swojej matki, jego ciało będzie podobne do słońca, a „królewska chwała” Chvarenah będzie z nim. Następnie przez kolejne 57 lat będzie jadł tylko wybrane rzeczy: warzywa (17 lat), potem tylko to wodę (30 lat), a następnie przez ostatnie 10 lat tylko z „pokarm duchowy”.

Zdarzenia końca czasu i odnowy świata są opisane wBundahiszn (30.1ff): W końcowej walce ze złem, Arjamani Atar (ogień) „stopi metal wzgórz i gór, i to będzie na ziemi jak rzeka” (Bundahishn34.18), ale żaden sprawiedliwy (czyli aszavan) nie ucierpi. Ostatecznie Ahura Mazda zatriumfuje, a jego emanacja Saoszjant wskrzesi zmarłych, którym ciała zostaną przywrócone w formie wiecznej i doskonałej, a źli, których dusze zostaną oczyszczone ogniem ponownie zjednoczą się z Bogiem. Czas się skończy, a następnie wszyscy aszai będą wieczni.

Data śmierci w tradycji 26 grudnia

Zaratuszt No Diso to święto pamięci śmierci Zaratusztry, założyciela zaratusztrianizmu, święto to uważane jest za dzień żałoby, podczas którego są odmawiane modlitwy, a także studiuje się życie Zaratusztry i jego pisma.


Oczywiście prawdziw a data,miejsce i rodzaj śmierci stanowią nierozwikłaną zagadkę jak napisałem na wstępie.

english version

DO Zoroaster committed suicide?

History of the fake news!

To write this article provoked me an overview of the information in the Polish Internet about Zarathustra and his life. Another inspiration was the phrase, or question often repeated by the readers of our Facebook page, where persistently returned about suicide Zarathustra who allegedly drowned in the lake Kansaoya (Kašava, Kansawa, Hamun, Helmand, or even Polish lake Gopło [idea Petrashevski of the nineteenth century. ]). Of course, this is complete nonsense, which is not confirmed by any source Zoroastrian, and even tradition and legend, which I quote at the end of the article. It is a myth quite nasty, because suicide is treated as a tragedy zaratushtrianism and defilement as an act of great destruction of life (murder). Assassination already in the writings of Zarathustra is described as destruction and one of the worst works of Ahriman. There can therefore be no question of the prophet, that condemning suicide, denied that his main thesis act of killing himself. One suspects, even infamous inspiration distribute this version in the Polish Internet. But how could this occur `Druj idea? At the end of note: Of course, the real date, place and type of death are a mystery unsolved. These are mainly legends, myths and administration. See the results of my little investigation in this matter:

POLISH INTERNET Zarathustra death.

Polish Wikipedia, password Zoroaster (!!!):

According to tradition transferred in subsequent books Avesta Zoroaster abandoned at the end of life of any honors wrote [required footnote] Gaty and died by voluntary immersion in ice-cold, clear waters of the lake Kasaoja in Pamirs (Cassava in SIST? [6]. according to another version of his seed in this lake had put Izad Nerosjang, the spirit of charity [7], he Zarathustra was killed in the war at the age of 77 years and 40 days). With Avesta also shows that the seed Zarathustra present in this lake used to fertilize a virgin, which at dawn bathe in the lake. Born with it a new prophet (saoshyant), who will lead the people to the final victory of the forces of evil and establish direct kingdom of Ahura Mazda on Earth.

Polish Wikipedia, password Zoroastrianism (!!!):

In the so-called. Aweście old concept is described according to which Zoroaster not died of natural causes, but intentionally immersed in the water of the lake in Kasaoja Pamir. Immediately before the Final Judgment to the lake this is to enter a virgin, be miraculously fertilized seed and give birth Zarathustra saoshyant, the messiah who will lead the hosts of the righteous to the final battle with evil.

Zoroaster – Szkolnictwo.pl

According to tradition transferred in subsequent books Avesta Zoroaster abandoned at the end of life of any honors wrote [] Gaty and died by voluntary immersion in ice-cold, clear waters of the lake Kasaoja in Pamir. With Avesta also shows that the seed Zarathustra present in this lake used to fertilize a virgin, which at dawn bathe in the lake. Born with it a new prophet who will lead the people to the final victory of the forces of evil and establish direct kingdom of Ahura Mazda on Earth. 

Mysterious prophet – Kaleidoscope

Tradition has, at the end of life – that is, in about 551 BC – abandoned Prophet honors all and died, freely dipping in ice water in a lake Kasaoja Pamir. Immediately before the Final Judgment to the lake this is to enter a virgin, be miraculously fertilized seed and give birth Zarathustra saoshyant. Historians tend more towards the speaker’s version, he died a martyr’s death. It is believed that he was murdered by his enemies, nasłanych on him by someone from the Karapans family (confraternity). He had to live to a ripe old, at that time, the age of 77 and 40 days. 

Topic: Which religions based Catholicism? – Rationalist
Zoroaster – … died at the age of 77, first went to the underworld, and after three days he ascended into heaven …

Polish version Wikiwand password Zoroastrianism. 
The idea of the coming of the Messiah is only signaled Gatach, until further parts of the Avesta is developed. In the so-called.  Old Avestan concept is described according to which Zoroaster not died of natural causes, but intentionally immersed in the water of the lake in Kasaoja Pamir.

Pages repeated this version of a quote (first 3 pages of google search):

https://www.wykop.pl/

https://m-forum.pl > Youth> Only serious

http://www.racjonalista.pl > Departments Forums> Religions

https://www.szkolnictwo.pl/szukaj,Zaratusztrianizm

https://www.dyskusje.katolik.pl

biblia.webd.pl > …> JesusChrystuswww.wagabundzi.pl/zaratusztrianizm /

https://prezi.com/vinguzviotrb/zaratusztrianizm/

wmreligia.blogspot.com/2019/…/11-zaratusztrianizm-iran-mazdaizm_26.ht …

wmreligia.blogspot.com/2019/03/11-zoroastrianism-iran-mazdaizm_5.html

detektywprawdy.pl/2017/12/22/dzisiaj-modlitwa-o-polakow /https://dyskusje.radiokatolik.pl/viewtopic.php?f=16&t=20244&start=0

How it would look Meeting With Jesus Today? – Forum OBE

https://uuniv.blogspot.com/…/zoroastrianism-zoroastryzm-najstarsza.html

http://www.lhundrub.jinpa.tripod.com/dlaczegocosniznic.html

https://zbigniew-modrzejewski.webs.com/teksty/dlaczegocosniznic.html

2017 – The Bible and Christian Religions

09 2014 09 Daria Gawrosinska natural order … .. 144

Religion – Wikipedia, the free encyclopedia

http://www.che.ntu.edu.tw/ntuche/safety/upload/browse.php?u…b=13

Biblical myths and scams: The Illuminati / Cults / The symbolism …

davidicke.pl/forum/mity-i-oszustwa-biblijne-t5230-30.html

Zoroastrianism – Complete information and online sales of …https://www.maria-online.com/religion/article.php?lg=pl&q… ;

NEXT I do not quote, in subvariants THIS VERSION found on almost 90 PAGES !!! COMPARISON TO OTHER PARTIES feed 12 UPDATE FOUND

Quote TWO:

https://www.infolotnicze.pl
Prophet died with 77 years and 40 days Bratrokresza hand, one of the Karapatów who did not accept his religion ((Ibid, p. 234.)). Zarathustra death did not mean the end of religion, much less the lack of another offspring. During his lifetime the prophet semen was lifted up in the lake Cassava, which is currently in Afghanistan. At the time of the impending end of the world virgin who bathes in this lake will become a mother of three sons Zarathustra: Ushedar- one who exalts the good, Uchszatnemo- one who exalts priest ((Idem, mythology …, p. 299.)), and saoshyant. I have it to overcome the forces of darkness, and cause the resurrection of the dead time to usher in the reign of the good ((M. Compilations, Heroes …, p. 235.)). It was to be the savior. 

PWN Encyclopedia
According to tradition, he lived 77 years and 40 days. According to legend, in one of the lakes is stored seed Zarathustra. At the appropriate time to enter virgin lake, which then bear a son who is the restorer of Zarathustra religion.


Polish pagan slaves native version of Fantasy

https://wiaraprzyrodzona.wordpress.com/2015/02/26/zaratusztrianizm/

Once kiedyŻar-dusz, with now 77 years, but still being in full force and nothing wrong with expecting no longer went to the lake Kosovo and plunged into the cold waters, there appeared Brother period. Brother period proved to be one of the Five Karpans Brothers Bogotroji and did not let already put out Zar-zduszowi the surface.

In this way, Zar-dusz life ended after 77 years and 40 days, and only then fulfill the revenge third Teams Karpans. He then removed the curse of them, and became the Lords return Mountains Harów. Był 248 years old Times New Koliba. *

Zoroastrians community * Comment: Despite the rather mythical treatment of the subject I must admit I do not suggest rodzimowiercy suicide.

FOREIGN SOURCES (VERY MUCH MATERIAL FROM DIFFERENT VERSIONS. Requested page does not QUOTES VERSION WITH LAKE suicide) !!!

Other foreign Internet sources not giving the source of his information.

Place of death Wikipedia English:

Many nobles followed the example of Hystaspes (Wisztaspy) to go to the new religion of Zarathustra. Since then Zarathustra lived at the court of Hystaspes, until he was killed at the age of seventy-seven years by invading the country of nomads. Some locate his death in Bactria (Balh, near modern Mazar-e Sharif) in Afghanistan.

Killer English Wikipedia:

Zoroaster died when he was 77 years and 40 days. Pahlavi later sources, such as the Shahnameh, argue that the conflict with the people of obscure Tuiryas led to his death, murdered by karapana (priest of the old religion) called Brādrēs.

Linking with astrology:

by Roger Beck based on its Babylonian origin, and the Greek name Zoroaster was initially identified with the worship of the stars (astrothytes „stellar sacrificer”), and Zo, even as living star. Later developed even more complicated mitoetymologia: Zoroaster died by the living (Zo) stream (RO) fire from the star (astr-), who has himself, and even the stars killed him in revenge for having been stopped by him .

He died peacefully:

No one knows how Zarathushtra died, allegedly at the age of 77. Many Zoroastrian tradition and legends say that he was killed while praying in the sanctuary for the enemy king. But there is no feast commemorating the martyrdom of the Prophet, as in other religions (eg Christianity) and other traditions zorastrian, and scholars say that Zarathustra died peacefully.

Ascension:

There is much debate about the cause of death of Zoroaster. Some believe that he was killed by the army at the altar Turanian Agiary (Temple of Fire), others that he was killed by lightning. Many believe that Zoroaster did not killed, but he took to the sky. Others think he just died in his sleep.

Priest killer magician:

It was said that Zoroaster was killed. There are several versions of the story of his death. Late history says that lightning hit him, but it comes from post christian source. Another version says that Zoroaster was killed at the age of 77 by the wizard / priest. There are no details about his death, except that it was in the temple. The history of the seventeenth century, tells Zoraster rosaries tossing his killer as he dies.

Zaratsztra Raphael fresco, Vatican

Putative Fake SOURCE:

As you can see from the first analysis, the source of information Fejk rather in Poland, because although foreign websites give different versions of more or less fantastic, but often this information is close zoroastrian sources (discussed below). So where did the concept of suicide? Everything indicates that the idea of ​​suicide prophet was concocted from the work of Friedrich Nietzsche, „Thus Spoke Zarathustra”. This philosophical work which is why Inada important contribution to the European debate ethical above has nothing to do with Zoroastrianism beyond use as a prophet to the dialogue, which is completely contrary to the teaching that true. Nietzsche puts on the lips Zarathustra words and sentences, which is neither spoken nor wanted to be attributed to him. But knowledge about this is with zero average bread eater.

Fryderyk Nietzsche in „Thus Spoke Zarathustra” puts in the mouth of the prophet such words: 
(…) Voluntary death

Many die too late, and some die too early. Strange 
is the commandment: „Die at the right time!” (…) 
My death, I love her voluntary death, which 
comes to me, because I want to. 
And when I want it? He who has a goal and an heir wants death at the right time for the goal and heir. (…) Die in time; Zarathustra teaches so. 
 Of course, who has never lived there in time, how could this have time to die? Would rather he was born! – So I advise superfluous. 
 But superfluous and they weigh yourself greatly his death; even the most empty walnut wants to make it husked. 
 Immeasurably weigh yourself all your con, but death is not yet solemn feast. Yet the people have not learned how to be the most beautiful holy festivities.
 I am pointing you to make death, and claim that the stimulus for living and a pledge becomes. 
 Doing die a natural death, dying surrounded swearing victorious and full of hope. 
 So dying people should learn. And there should not be any ceremony where a vow does not justify the oath of living! 
 So the best thing is to die; Second thing is: to die in battle and squander a great soul. (…)


„Zarathustra decides to return to the lake below. The lake was home to Zarathustra, where, like other fish in the water, were immersed in actual fact, the idea promoted by this culture, namely Christianity. Came out of the lake, this watery cave and „enjoying his spirit and solitude,” is now ready to re-enter it, although not so simply to return to it, as if „drown” the fulfillment of thought obtained while maintaining the distance to natural home. „

As you can see also the motif of immersion in the lake. It is also true that the texts pahlavi zoroastrian lake appears Kasava./Kasajoa associated with Zoroaster, but in a completely different context than did the author of this Fake. Zoroastrian mythology speaks of Saoshyant and end times in the context of this lake. About salvation and Saoshyant present in expanded form to show how it has evolved myth. What else is a myth, however, the evolution in the past, and quite another to lie and manipulation. Suicide death Zarathustra distributed in the Polish Internet certainly discourages our faith adherents of many other religions. So you ask yourself the question whether Fake news has not been created intentionally to discredit our religion. Here is an overview of sources zoroastrian shortcuts or giving references to the relevant books. As you will notice everything is completely different than in the fake. Author false information may be known Zoroastrian mythology, but the conglomerate, which has created an ordinary lie. This is all the more damaging that is often replicated in good faith by Internet users who are not familiar with the topic and use wikipedia.

WHAT SAVED in the sacred books and legends Zoroastrians

DEATH ZARATHUSTRA

Zoroaster died at the age of 77. As the story says, was a war between Persia and Turan, a country that opposed his teachings. It is said that when Zoroaster prayed in the temple Nusz-Adar, was attacked by Turan man Bratrok-called residuals and killed. 

Sources of the period and then Sassanid II-IX AD: Denkard 5.3.2, 7.5.1 and Dadistan Dinig 72.8, 23.9 Zadsparm

Lake in Helmand province, an obvious mistake is calling the sacred lake name of the province


saoshyant


In Gathah, the most sacred hymns of Zoroastrianism, believed to be composed by Zoroaster himself, the term is used as a common noun referring to the prophet’s own mission and its community of followers: those who „benefit the” humanity. (Each person can be your and other saoshyant)

Noun also occurs in younger Avesta (npYasna 61.5), wherein in general is religious leaders, including Zoroaster (npYasna46,3)

Another common noun equivalent saoshyant is aryaman „community member” is the epithet of saoszjantów in the plural.

In contrast, an example of a fixed character names savior is astvat-әrәta (Asztwat Eereeta) „embodies integrity” Ash „true” as a name. These saviors, those who follow the teachings of Ahura Mazda „from his actions inspired by Asch” (Yasna48.12).

„Saoshyant” first appears as a proper name in the „Younger Avesta”, clearly Jaszcie13.129, where it is used in the singular and where Astvat-Ereta develops alternative name saoshyant. Singular also appears in Yasna59.1 where Verethragna is considered saoshyant weapon in overcoming evil.

The plural form appears, for example, 17.1 in Jasht where Aszi – divinity „compensation” – was described to give Saoszjants power „of doing things powerful.”

Role saoshyant or Astvat-Ereta as the future savior of the world has been briefly described in Jaszcie 19.88-96, which stated that he will win the Fraszokereti, making the world perfect, immortal, and the evil Drudż (evil spirit, liar) disappears. He has been identified as the son of Vîspa.taurwair „and is said to have come out of the lake Kansaoya / Kansava and will carry the same weapon Verethragna, which many Iranian heroes and kings have used in the past against a variety of demonic enemies. Haurvatat, Ameretat, right Duuraoszai other similar beings will be his companions together and defeat evil creatures of Angra Mainyu.

Saoshyant in tradition and legend

References are already in the scriptures (np.Yasht 19.88-96, see above), but developed are appropriate only in texts from the IX – XII century, the role saoshyant during Fraszokereti. (Texts central-Persian).

These medieval works of Zoroastrian traditions speak of three future Saoshyants, each of which is saoshyant. Each of these Saoszjantów to appear at each end of the millennial period, which includes the last 3000 years the world (three millennia occur after the „millennium Zarathustra”) .According to tradition (for example wJamasp Namag), the first will be named saoshyant Ushedar, second and third Ushedarmah again will be called saoshyant, he will guide humanity in the ultimate battle against evil.

Medieval works also communicate tradition, in which three future saviors as mitologizowanych is born of virgins who were bathing in the lake, where miraculously Ameszaspentowie and Yazata guarded and kept seed Zarathustra prophet.

Denkard 7.10.15ff describes it as follows: Thirty years before the final decisive battle enters the lake Kansaoya (Kašava, Hamun) virgin named Eredat-fedhri ( „Victorious helpmate”), which is named „virgin who creates Body” (in Jasht is 19.92 this „Kansawa Lake”). Sitting in the water girl who „did not associate with men,” he will receive „victorious knowledge.” (Conceive a son). Her son, when born, do not know milk from his mother, his body will be similar to the sun, and the „royal glory” Chvarenah be with him. Then for the next 57 years he will eat only certain things: vegetables (17 years), then only water (30 years), and then for the last 10 years, only the „spiritual food”.

Events end of time and renewal of the world are described wBundahiszn (30.1ff): In the final battle against evil, Arjamani Atar (Fire) „melted metal rolling hills and mountains, and it will be on the ground like a river” (Bundahishn 34.18), but none righteous ( ie aszavan) will not suffer.Finally, Ahura Mazda will triumph, and its emanation saoshyant resurrect the dead, the body will be restored in the form of eternal and perfect, and the wicked whose souls are purified with fire re-unite with God. Time is up, and then all aszai will be eternal.

Date of death in the tradition of 26 December

Zardust no Diso is a celebration of the memory of death Zarathustra’s, the founder of Zoroastrianism, this festival is considered to be a day of mourning, during which prayers are recited, as well as studying Zarathustra life and his writings. 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close