Design a site like this with WordPress.com
Rozpocznij

Rozmowa z ateistką

Co może sądzić o nas ateista, i trochę się myli

WPIS NA BLOGU PEWNEJ ATEISTKI

„Nie ulega wątpliwości, że dla każdego religijnego człowieka wyznawcy innej religii są ofiarami manipulacji i indoktrynacji. Tylko wiara dana od rodziców jest jedyną słuszną i właściwą (poza nielicznymi wyjątkami).

Dla chrześcijan wyznawcy zaratusztrianizmu są więc niewiernymi. I tutaj chciałabym się zatrzymać. Zaratusztrianizm jest religią i filozofią przedchrześcijańska, która była bardzo dojrzałą filozofią starożytną. Zauważyła odwieczny dualizm naszego świata, odwieczną walkę dobra ze złem.

Dojrzałość tej filozofii nie zmienia jednak faktu ,że jest to religia. I to w tej religii mamy mesjasza zrodzonego z dziewicy, mamy sąd ostateczny, mamy wolną wolę, mamy niebo, piekło i czyściec, mamy zmartwychwstanie. Konotacje są tak duże, że jak ktoś nie zna dobrze doktryny chrześcijańskiej mógłby się pomylić.

Szeroki opis na

http://pl.wikipedia.org/wiki/Zaratusztrianizm#.C5.BBycie_po.C5.9Bmiertne

Post ten napisałam, ponieważ mam nadzieję,  że wiedza na temat tak egzotycznej, a jednocześnie tak bliskiej chrześcijaństwu religii, pomoże w uświadomieniu sobie, że wiara jako niezmienny  monolit nie istnieje, miała swój początek a ja mam nadzieję, że będzie miała również swój koniec.

Kiedy mój teść „zażądał” ochrzczenia dzieci mój mąż powiedział, że może je ochrzcić, ale pod warunkiem, że odbędziemy wszystkie obrzędy znanych nam religii (obrzezanie, błogosławieństwa itp.). J To dość skutecznie teścia otrzeźwiło z chęci narzucania nam czegokolwiek. Ale ten drobny żarcik pokazuje, że rodzimy się niewierni to rodzice i otoczenie robią z nas religijnych ludzi.

Moje dzieci będą prawie na pewno ateistami. I ktoś oszczerczo powie, że sprałam im mózg brakiem wiary. A ja odpowiem – otworzyłam im drogę do własnych odkryć i przemyśleń.”

ODPOWIEDŹ ZARATUSZTRIANINA

Zaratusztrianizm zakłada, że jest to najlepsza droga do poznania prawdy o świecie, ale nie uważamy, że mamy monopol na prawdę, dobro, czy zbawienie. `według nas inne religie nie są konkurencyjne czy niewłaściwe, o ile promują i skłaniają do dobrych uczynków i przeciwstawieniu się złu. Dlatego uważamy, że nawet ateista może osiągnąć zbawienie postępując dobrze. Oczywiście jesteśmy religią i wierzymy w boga i jego przeciwnika, ale Zaratusztra już gathah sam był sceptykiem i pytał: O boże czy to co ja teraz głoszę jest prawdą? Ateiści także nie mają monopolu na prawdę i racjonalne myślenie. Z naszego punktu widzenia nauka jest niesprzeczna z religią a wręcz odwrotnie jest konieczna dla poznania i wiary. Nie widzimy także  logicznej i  empirycznej różnicy między wiarą w boga, a wiarą w naukę, uważamy że wiara i nauka są komplementarne. Ponadto sądzimy iż etyka oparta na autorytecie boga chroni przed traktowaniem jej jako relatywnej umowy społecznej. Przykładem takiej umowy społecznej był Holokaust, bo czyż niemcy nie umówili się , że masowa eksterminacja jest dobra, więc czy dobra jest taka umowa spoŁeczna? Sąd że religia jest źródłem wszelkiego zła wydaje się być pochopny, bo czyż ateistyczni komuniści nie wymordowali milionów, Rosji, Kambodży, Wietnamie, Laosie … przykłady można mnożyć. Na marginesie strona na Wikipedii na  temat zaratusztrianizmu jest uboga i przekazuje wiele błędnych informacji. Pozdrawiam. USZTA TE!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close