Design a site like this with WordPress.com
Rozpocznij

ATHAURUNA

‐ POSŁUGA RELIGIJNA I GŁOSZENIE ZARATUSZTRIANIZMU

Warto się przyjrzeć, jak w czasach starożytnych głoszono Mazdajasnę, czyli zaratusztrianizm, i kto wykonywał w społeczności praktyki religijne.

Oto fragment artykułu naukowego jednej z najważniejszych obecnie badaczek zaratusztrianizmu – prof. Almut Hintze:

ATHAURUUAN

„Tytuł Athauruuan, (czytaj atarłaan) który tutaj odnosi się do Zaratusztry, to ogólny termin [który można przełożyć technicznie jako] „kapłan”. Zadaniem takiego „kapłana” było wędrowanie wzdłuż i wszerz kraju i głoszenie religii Mazdajasny [zaratusztrianizmu] (Y 9,24; 42,6; Yt16.17 – Hintze 2009b: 178).

Athauruna zaś – „posługa kapłańska” to aktywność, do podjęcia której zachęcany był każdy członek społeczności, bez względu na wiek i płeć* – po odbyciu odpowiedniego przeszkolenia. Rozdział 5 traktatu kapłańskiego zatytułowanego Herbedestan zdaje się sugerować, że społeczność oczekiwała, że każda rodzina wyśle na pewien, określony czas co najmniej jednego ze swoich członków na „posługę kapłańską” w podwójnym celu, jakim było głoszenie nauk religii zaratusztriańskiej i wykonywanie różnych czynności religijnych i rytualnych.
Utworzone dzięki temu wysiłkowi nowe wspólnoty wysyłały z kolei swoich własnych członków na Athauruna, tworząc w ten sposób efekt domina, co tłumaczy rozprzestrzenienie się religii zaratusztriańskiej na ziemiach zamieszkałych przez Irańczyków” (Almut Hintze 2009b).

*Wyjaśnienie: „bez względu na wiek” nie oznacza niemowląt 😉 Trzeba było mieć sedreh puszi, czyli dojść do wieku sprawnego pod tym względem i być zdolnym do odbycia szkolenia.
/Cyrus transtulit/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close