Z CYKLU: „MYŚLI NIEUCZESANE”
1. Ludzie „pierwotni” malowali na ścianach jaskiń zwierzęta, które zabijali na pożywienie dla siebie. Niektórzy z nich czynili to w celu przebłagania ich duchów. Pewne plemiona tubylcze wypowiadają specjalne modlitwy z takim samym zamysłem. Człowiekowi od zawsze towarzyszy świadomość, że zabijanie i zjadanie zwierząt jest swego rodzaju „kanibalizmem międzygatunkowym” (wiem, że to nazwa osobliwa). Że jest w tym coś zasadniczo niewłaściwego, barbarzyńskiego. Być może – przynajmniej na tym etapie rozwoju naszego gatunku – nie jesteśmy w stanie wyzwolić się z mięsożerności. Jednak pisma zaratusztriańskie mówią nam, że nadejdzie taki czas, gdy ludzie przestaną spożywać mięso zwierząt, i łączą to z Fraszokereti – „Odnowieniem świata”.
2. Obok postępu naukowego, technologicznego, zaratusztrianizm dostrzega również konieczność działania w wymiarze transcendentnym, a także pogłębienia naszej ludzkiej świadomości, przebudzenia sumień; i dotyczy to posługiwania się żywym słowem, przede wszystkim Gathami, Hymnami Zaratusztry, oraz krótkimi tekstami, np. Ahuna wairja, aszem wohu. Jedynie tekst wypowiadany w języku swego objawienia i ułożenia zachowuje w pełni swoją wartość, znaczenie i walor, swoją siłę i duchową moc. Jego recytacja, melorecytacja dodaje nam energii, nadziei, karmi nasz optymizm i naszą siłę psychiczną. „W zdrowym ciele zdrowy duch” jak mawiali starożytni. Ale doskonale wiemy, że równie prawdziwe jest stwierdzenie: „Zdrowy duch = zdrowe ciało”. Zaratusztrianie dodają: „=zdrowy świat”. To droga ku Fraszokereti – Odnowieniu świata. Mocą naszą i mocą Ahura Mazdy:
…dâtâ anghêush aredat vohû mananghâ haithyâvareshtãm hyat vasnâ ferashôtemem…
Niechaj Stwórca Świata spełni poprzez Myśl Dobrą najbardziej sprzyjające Odnowieniu Świata życzenia tych, którzy dokonują czynów prawych…
(Gathy – Hymny Zaratusztry: Jasna, 50:11)
Aszem wohu wahisztem asti, uszta asti… Uszta ahmai, hiat aszai wahisztai aszem…
Boski Ład i Prawość są dobrem najlepszym, są szczęściem… Szczęście osiąga ten, kto czyni prawość po to, by osiągnąć doskonałość w prawości…
a nie ze względu na oczekiwanie jakichś nagród czy też nawet szczęścia wiecznego… Prawość bowiem sama w sobie daje szczęście…
/Cyrus scripsit/
1 myśl w temacie “O „KANIBALIZMIE MIĘDZYGATUNKOWYM” i O ODNOWIENIU ŚWIATA”