Design a site like this with WordPress.com
Rozpocznij

CUDÓW NIE MA

Cuda są niemożliwością. Są tylko zjawiska, których nie rozumiemy żyjąc w świecie zmieszanym – Gumeznisz. Ahura Mazda dając światu Aszę – Prawo, Sprawiedliwość, Porządek i ład Kosmiczny, sam zobowiązał się ich przestrzegać. Nie mógłby pozostać dobrym i sprawiedliwym i postąpić inaczej. Nie mógł i nie chciał stanąć ponad prawem, ani mu się przeciwstawić, nie łamiąc zasady sprawiedliwości. Gdyby stał ponad prawami, nie byłby sprawiedliwym Bogiem. Stałby się drugim demonem Zła, które stawia się ponad prawem. Burzył by ład kosmosu tak jak próbuje to robić Kłamliwy Zły duch. Na tym polega Asza, którą ustanowił jako zasadniczy element konstrukcji wszechświata.

„AHURA MAZDA w akcie kreacji świata zawarł Aszę w jej najbardziej pierwotnym znaczeniu jakim jest WIECZNE prawo.
Co to oznacza?

 • Mógł stworzyć świat, który jak mokrą glinę może wiecznie kształtować tworząc coraz to nowe efemeryczne byty, których istnienie i czas trwania zależy tylko od jego kaprysu.
 • Mógł stworzyć świat, na który zsyłał by zniszczenie, plagi, kary lub nagrody wedle swej woli upodobania, widzimisię.
 • Mógł się postawić w roli srogiego Pana rządcy i sędziego niepodlegającego jakimkolwiek regułom.
 • Mógł być twórcą i niszczycielem światów, cudotwórcą wstrzymującym bieg słońca na niebie, zatrzymującym czas demiurgiem, wszechpotężnym postawionym ponad prawem ojcem!

Jednak tak się nie stało w wyniku jego WYBORU: ponieważ na początku dziejów Ahura Mazda wybrał dobro w odróżnieniu od Arymana, a to niosło za sobą doniosłe skutki

 • Dramat wyboru sprawił, że jeśli wybrał by drogę stwórcy istniejącego ponad prawami tworzonej rzeczywistości niczym nie różnił by się od Arymana, który wybrał zło.
 • To Zły Duch pragnie świata w którym rządzi, stanowi prawo, lecz sam jest ponad tym prawem.
 • To chora i fałszywa wizja Złego Ducha kreuje wizję „dobrego” boga, który jedną myślą zabija miliony istot w globalnym potopie, lub nakazuje świętą wojnę przeciw tym, którzy w niego nie wierzą.
 • Świat złego ducha to bóg sprawiający, że jego niedoskonałe twory za swój grzech zostaną porażone ogniem.
 • Wizja arymanicznego stwórcy dopuszcza istnienie boga, który zsyła na świat demony kuszące człowieka, by potem karać go za ulegnięcie tym pokusom.
 • Aryman widział siebie jako tego, który zakazuje ale sam zakazom nie podlega,
 • Aryman widzi siebie jako tego tego co stanowi prawo, lecz tego prawa sam nie przestrzega i nie musi.
 • Aryman bazuje na lęku wobec jego bezprawia i roztacza wizję boga wszechmocnego niezrozumiałego, otoczonego tajemnicami, kapryśnego, gniewnego, mogącego uczynić cokolwiek zechce i srodze doświadczyć istoty, które mu się nie podporządkują.
 • Aryman kusi sławiąc swoją fikcyjną potęgę. Klęknij – mówi – ja mogę wszystko.

Aryman to kwintesencja postawienia się PONAD PRAWEM!”


Ahura Mazda jest sam kwintesencją SPRAWIEDLIWOŚCI I PRAWA!

Zaratusztra z taką wizją boga się nie godził i nie godzą się na nią zaratusztrianie widząc sprzeczność między wyobrażeniem Boga dobrego i sprawiedliwego, ale równocześnie stawiającego się ponad prawem.

Takiego wyboru po pierwszym wyborze Ahura Mazda nie mógł dokonać nie stapiając się z Angra Mainju w przerażającą wszechmocną mroczną jedność. Asza jako jego emanacja stała się więc w akcie kreacji świata jego podstawą. Bóg, Ahura Mazda sam będąc prawem i to prawo stanowiący zobowiązał się wobec swych tworów sam tego prawa przestrzegać.

To jest jedna z najistotniejszych różnic między postępkiem prawym i nieprawym. Bogiem dobrym i sprawiedliwym, a złym i niesprawiedliwym Duchem Ciemności.

Zatem nie uczyni Ahura Mazda cudu, który przeczył by prawom wszechświata przezeń stworzonego. Nie zamieni wody w wino, ani ołowiu w złoto jeśli to przeczyło by regułom stworzonego przezeń świata. Prawo jest zasadą fundamentów kosmosu.”

W Zaratusztrianizmie Ahura Mazda nie jest typem Boga, który zawiesi prawa rzeczywistości, aby coś zrobić lub komuś pomóc czy zaszkodzić. W koncepcji boskiego zarządzania Zaratusztry nie ma już nieruchomych słońc, cudownych uzdrowień, cudownych plag lub wyzwolenia, czy ożywienia umarłego. We wszystkich Gathach nie ma cudów ani zjawisk nadprzyrodzonych; to zadziwiające dla czegoś napisanego 3500 lat temu. Na drodze do Asza Bóg ustanowił prawa rzeczywistości, zarówno w świecie naturalnym, jak i w świecie społecznym – i dlatego cudów czyli uczynienia czegoś niemożliwego nie będzie.

Reklama

3 myśli w temacie “CUDÓW NIE MA

 1. Ok.. Jak w takim razie wyjaśnić zjawisko Waru, który jako sugestia dla Dzamszida pozwolił go uchronić wraz z wybitnymi jednostkami świata ludzi, zwierząt i przyrody..? Przecież to ewidentna ingerencja.

  Polubienie

  1. Opowieść o Yimie, jest legendą w części Awesty, której tekst jest generalnie sprzeczny z nauczaniem Zaratusztry zawartym w Gatchach. Vendidad jest napisane ułomnym językiem awestyjskim, co wskazuje na to, że tekst został stworzony dużo później, a autor czy autorzy słabo znali ten język. Wszystkie opowieści mitologiczne o cudach, lub boskiej interwencji pochodzą w większości już z okresu Pahlawi i są częścią tradycji kulturalnej zaratusztrian, ale nie kanonem religijnym. Obecnie mit o Yimie i inne są traktowane jako, reminiscencje jakichś nieznanych nam wydarzeń historycznych. W cytowanym przypadku być może mowa tu o jakimś, załamaniu klimatu, ale można tylko spekulować. Takich mitologicznych opowieści o cudach mamy więcej w w Bundahiszn, Arda Viraz Namag, ale nie jest to część pism będąca objawieniem Zaratusztry. Po drugie nawet gdyby przyjąć ten mit za część Kanonu to boska interwencja nie narusza praw kosmosu, jest jedynie instrukcją jak przetrwać nadchodzące zmiany klimatyczne. Cud to ten typ interwencji boskiej, która zaprzeczą elementarnym prawom rządzącym kosmosem. Cudem więc będzie zatrzymanie słońca na firmamencie. Po trzecie nie przeczymy, ze istnieją zjawiska, które nie dają się w pełni wytłumaczyć, ale to tylko luka w naszej wiedzy o Aszy – prawach kosmosu, ktora prędzej czy później zostanie wyjaśniona.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close