Design a site like this with WordPress.com
Rozpocznij

Jak zostać Zaratusztrianinem?

dla chcących zostać wyznawcami religii Zaratusztry

Jeśli chcesz przyjąć mazdajasnę wiarę Zaratusztry. Są tego dwa aspekty: najważniejszy przyjęcie wiary tak, że głęboko uwierzysz w przekaz Awesty i zaratusztrianizm staje się Twoim sposobem na życie, drugi aspekt to formalne przyjęcie do społeczności zaratusztrian i akceptowanie jej taką jaka jest w całej swojej złożoności oraz praca nad jej udoskonaleniem, a także naprawą tam gdzie to konieczne. Musisz wiedzieć że nie ma niepraktykujących zaratusztrian, ale nie oznacza to konieczności uczestnictwa w rytuałach. Liczy się indywidualna praktyka codzienna, manthra, medytacja , kontemplacja rozważanie słów Awesty i swojego postępowania i relacji z otoczeniem. Zatem są dwa stopnie konwersji: pierwszy nauka i dialog z prowadzącym behdinem (wyznawcą) i innymi behdinami. W ramach części nauczania uczysz się modlitw i manthr podstawowych w języku awestyjskim, poznajesz historię, kosmogonię (przekaz Boga o początku świata), eschatologię (przekaz Boga o Odnowie świata na końcu obecnego świata), teologię (wiedza o religii Zaratusztry Mazdajaśnie) i etykę zaratusztriańską (nauczanie o tym moralności i co dobre, a co złe). Pytasz i uczysz się. Okres przygotowawczy trwa od kilu miesięcy do półtora roku. Nikt cię nie będzie popędzał ani nagabywał inicjatywa będzie należeć do Ciebie, zgodnie z tym wersetem Gath Zaratusztry:

Werset 2 (Ha 30,2) [o przyjęciu dobrej religii]
Posłuchajcie uszyma swymi tych porad najlepszych,
Rozważcie je osądem jasnym.
Niechaj każdy wybiera wiarę swą z tą
wyboru wolnością, którą każdy mieć musi w Wydarzeniach Wielkich.
O Wy, świadomi bądźcie przesłania mojego!

Nie nawracamy

Nam nie wolno nikogo nawracać, przyjęcie Mazdajasny to niczym nie przymuszony świadomy i przemyślany wybór. Jeśli nauka utwierdzi Cię w twojej decyzji i opanujesz niezbędną wiedzę, stajesz się Khurd Behdinem gotowym do Sedreh Puszi czyli ceremonii przyjęcia wiary-mazdajasny. Ceremonia to twoje publiczne świadome wyznanie wiary Frawarane w obecności mobada (uprawnionego kapłana z dziedzicznej linii kapłańskiej) Od tego momentu możesz powinieneś nosić sedreh (koszula rytualna), kusti (pas rytualny) i topi (czapeczka modlitewna), jesteś Behdinem czyli wyznawcą mazdajasny (religii Zaratusztry) przyjętym do społeczności zaratusztrian.

Mazdajasna

Mazdajasna opiera się na dwóch filarach wierze i wiedzy. Mazdajasna nie kwestionuję wiedzy naukowej, a wręcz ją wspiera bo zaratusztrianin tak jak jego bóg i przyjaciel Mazda Ahura uznaje supremację ASZA Prawdy, Prawa i Porządku(ładu). W życiu kieruje się trzema zasadami Humata Huhta Chwarszta czyli Dobra myśl, Dobre słowo, Dobry uczynek (dobre pomyślane i dobrze powiedziane, dobrze uczynione).

Na nic modlitwy, medytacje i manthry jeśli twoje postępowanie mowa i uczynki są złe. Twoje myśli słowa i uczynki decydują o tym czy jesteś naprawdę zaratusztrianinem i one prowadzą cię do zbawienia, a nie sam rytuał, kontemplacja, czy medytacja albo skomplikowane ćwiczenia i praktyki. Wszelka asceza, umartwianie się celibat są w zaratusztrianizmie bardzo źle widziane i niewskazane. Nie ma klasztorów, Aśramów, Pustelni. Materia jest dobra, duch jest dobry, ciało ludzkie i jego potrzeby są dobre, świat jest dobry, choć nie idealny, a jedynie popsuty przez Angra Mainju, na szczęście nie do końca, a naszą rolą jest pomóc Bogu współdziałając z nim w naprawie, odnowie i budowie świata.

Bóg jest jedynie dobry i żadne zło nie pochodzi od odwiecznego Boga Stwórcy, który wybrał dobro – prawość, prawdę, życie, tworzenie, ład, porządek i szczęście i sam jest nimi,  lecz od jego odwiecznego przeciwnika Niszczyciela Angra Mainju który wybrał zło – bezprawie, kłamstwo, śmierć, zniszczenie, chaos i cierpienie i sam jest nimi.

To nie świecidełko

Pamiętaj też, że przyjmujesz dobrą religię nie dla tego, że ci się ona podoba jak świecidełko, czy ciasteczko w sklepie, ale dlatego, że uważasz ją za słuszną i chcesz być lepszym człowiekiem. Przyjęcie wiary mazdajasny  to początek drogi do tego by współdziałać z Bogiem nie tylko dla swojego dobra, ale i dla dobra innych. Twoim celem jest szczęście osiągnięte we współtworzeniu, z szacunkiem dla wszystkiego co dobre, z szacunkiem całego dobra świata i wszystkich istot żyjących, z szacunkiem dla ognia, ziemi, wody i powietrza, roślin, zwierząt, z szacunkiem dla dobrych kobiet i dobrych mężczyzn, którzy we wszystkim są sobie równi. I będziesz to czynił myśleniem, mówieniem i czynieniem.

Jaki zaratusztrianizm?

Trzeba jednak wiedzieć, że nie wszyscy zaratusztrianie uznają przejście na wiarę zaratusztry osoby, która nie miała rodziców zaratusztrian. Część kapłanów i wyznawców, tradycjonalistów ( głównie Parsów w Indiach) uważa, że tylko takie osoby mogą przyjąć wiarę a inni mogą postępować zgodnie z przesłaniem Zaratusztry pozostając przy swoich poglądach i religii, i w ten sposób osiągnąć zbawienie. Z kolei kapłani reformiści i część wyznawców (głownie z Iranu i diaspory) uważa, że przesłanie Zaratusztry jest skierowane do całej ludzkości. Reformiści zgadzają się na przyjęcie Mazdajasny przez osoby, których rodzice  nie byli zaratusztrianami. Wśród zaratusztrian trwa dyskusja na ten temat i nie ustalono jednego stanowiska. Stąd liczne przyjęcia wiary poza Iranem i Indiami w Europie, Ameryce, Australii i innych krajach.

Święte Księgi

Świętą Księgą wszystkich Zaratusztrian jest Awesta zawierająca słowa przekazane Zaratusztrze przez Boga. Przez prawie 4 tysiące lat część świętych tekstów została zniszczona, lub zagubiona w trakcie prześladowań Zaratusztrian. Zachowała się jednak najważniejsza cześć Bożego przekazu: Gathy Zaratusztry. I to jest bezdyskusyjnie uznawana przez wszystkich zaratusztrian podstawa naszej wiary. Pozostałe pisma były odtwarzane i napisane po śmierci Zaratusztry i mimo tego, że zawierają też słowo boże nie ma pełnej zgody co do tego, co zostało dopisane przez kapłanów, a co jest autentycznym przekazem Zaratusztry. Dlatego jedni uznają tylko Gathy, drudzy te części Awesty które są całkowicie zgodne z gathami, trzeci całą Awestę bez wyjątków. To ważna informacja ponieważ niewłaściwym jest budowanie fałszywego obrazu naszej religii. Musisz mieć tego wszystkiego świadomość, że twoje ewentualne przyjęcie wiary będzie celebrowane przez kapłanów uznających reguły reformistów w oparciu o decyzję rady mobedów Anjoman Mobedan z Iran (AMI), przyjętej w 1991 roku i podpisanej przez nieżyjącego już dastura Ardashira Azargoshaspa, która brzmi: „Musimy promować naszą religię i nie odpędzać ludzi, którzy chcą ją zaakceptować” W Polsce sedreh Puszi było dotąd przeprowadzane przez zaratusztriańską organizację Bozorg Bazgash („Wielki Powrót”) która przeprowadziła pierwszą ceremonię w Warszawie w 2018 roku.

Więcej

Jeśli chcesz poszerzyć swoje informacje na temat konwersji znajdziesz je w podanych linkach:

https://www.bozorgbazgasht.com/English-Home.html

https://zaratusztrianiepolscy.home.blog/?s=OPOWIE%C5%9A%C4%86+O+DW%C3%93CH+ZARATUSZTRIANIZMACH

https://zaratusztrianiepolscy.home.blog/2020/01/31/zaratusztrianie-i-inne-religie/

https://zaratusztrianiepolscy.home.blog/2019/08/21/jak-zostalam-zaratusztrianka/

https://zaratusztrianiepolscy.home.blog/2019/08/31/jak-zostalem-zaratusztrianinem/

4 myśli w temacie “Jak zostać Zaratusztrianinem?

 1. Co jest uznawane za „części Awesty, które są całkowicie zgodne z Gathami”?

  Polubienie

  1. To nie takie proste do wytłumaczenia, zajmuje się tym cała egzegeza gatyjska. Generalnie Gathy poruszają wiodące tematy wiary u etyki zaratusztriańskiej. Więc jeśli w Gathach jest napisane że śmierć jest dziełem Aymana, wszystko co jest związane z zabijaniem, śmiercją, zabójstwem, samobójstwem, eutanazją etc. niesie se sobą negatywne wskazówki etyczne dla słów , myśli i czynów związanych ze śmiercią. Natomiast gathy nie zajmują się tematami cząstkowymi i szczegółowymi. Karami, przekazami i nakazami, czy wskazówkami i radami dotyczącymi życia codziennego. Tematy te szczegółpwo omawiają Khorda Awesta , Vendidad i Visperad. Porównując te szczegółowe wskazówki, n.p. dotyczące miesiączki kobiet i ich nieczystości w tym czasie, łatwo zauważyć, że Gathy w ogóle nie zawierają pojęcia nieczystości, a zupełnie nie zajmują się miesiączką, natomiast wyraźnie promują równouprawnienie płci. Widać tu sprzeczność tych przepisów z gathami. Te sprzeczności są rozsiane po całym Wndidad, Visperad, i Khorda Aweście, nie da się tego w prosty sposób oddzielić. Tradycjonaliści mają problem interpretacyjny z tymi sprzecznościami. Moderniści i reformiści tropią te sprzeczności czasem różniąc się w szczegółach.

   Polubienie

   1. Dziękuję za odpowiedź. To rozsądne podejście, odmienne od skrajności – z jednej strony Gathas Only Tradition, z drugiej kurczowe trzymanie się całej Awesty.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close