Pieczęć z chalcedonu wysokości 3,4 cm. Obecnie od 1972 r. w zbiorach Działu Monet, medali i antyków Biblioteki Narodowej Francji. Numer inwentarzowy: DMMA 1972.1343.8 Okres Achemenidzki (547-331 p.n.e.) Frantz Grenet, zaproponował datowanie na IV w p.n.e. Abolala Soudavar na koniec III w. p.n.e.

OPIS
Po obu stronach ołtarza znajdują się dwie postacie. Jedna wydaje się podsycać ogień, a druga, ubrany w szatę (płaszcz) i szal, trzyma kij. Nad ołtarzem znajduje się skrzydlaty dysk. Napis w języku aramejskim brzmi: ZRTŠTRŠ (Zaratusztra). Znaczenie pieczęci wynika z faktu, że jest to najwcześniejsze przedstawienie kapłana Zoroastrian (po prawej) dokonującego rytuału „poświęcenia” ognia. Grenet kwalifikuje to jako rytuał abzohr i zauważa, że rytownik umiejętnie umieścił okrąg na końcu kija trzymanego przez kapłana, aby zobrazować łyżkę trzymającą święty płyn, który należało ofiarować. Cantera wkazuje również, że scena prawidłowo przedstawia rytuał „poświęcenia” zgodnie z zaleceniami Neyrangestanu.
Napis i uskrzydlony symbol – umieszczone nad głową lewej postaci. W widoczny sposób mają na celu ujawnienie jego tożsamości. Spośród tych dwóch bardziej znaczący jest uskrzydlony symbol, który był powszechnie rozpoznawanym godłem królewskim i symbolem chwareny w kontekście irańskim. W całej literaturze zoroastryjskiej jedyną osobą, o której mówi się, że jest obdarzona Chwarenah, jest sam Zoroaster. Nawet pełen pychy sasanidzki arcykapłan Kartir nigdy nie udawał, że jest pobłogosławiony Chwareną, najważniejszym źródle władzy królewskiej. Chwarena jest przypisana do Zaratusztry w dwóch zwrotkach Awesty (Yt 5:42, Yt 19:57-60). Być może jest to próba pokazania Zaratusztry jako uniwersalnego władcy na szczycie piramidy władzy, ponad wodzami plemiennymi i wodzami narodowymi.

ŹRÓDŁA:
Achaemenid History Derailed by Avestology Assessing La religion des Achéménides: confrontation des sources (a conference held at the Collège de France, Paris, Nov. 7-8, 2013) Abolala Soudavar Houston – 29 listopada 2013 r.
Katalog Biblioteki Narodowej Francji.
1 myśl w temacie “NAJSTARSZY WIZERUNEK ZARATUSZTRY?”