Design a site like this with WordPress.com
Rozpocznij

ZAKAZANE JEZIORO SANKTUARIUM ANAHITY

Dziś to miejsce, położone nad nigdy nie zamarzającym wulkanicznym jeziorem Persowie nazywają Takt e Solejman czyli „Tron Salomona”.

Było to wyjątkowe święte miejsce Zaratusztrian. Nad jeziorem znajdowały się Świątynia Ognia Azar Gosznasp jeden z największą czcią otoczonych ogni płonących bez przerwy i sanktuarium opiekunki wód i miłości Jazatki Anahity, a także pałac zaratusztriańskich Królów z dynastii Sasanidów.

porównaj rekonstrukcję ze stanem obecnym

Według jednej z legend jest to także miejsce urodzin Zaratusztry. Podania ludowe głosiły że Salomon w tym miejscu wybudował swój pałac a w jeziorze ukrył swój skarbiec i wykorzystał swoją władzę na demonami (Dżinami) by wznieść cyklopiczne budowle. Pono Miał też Salomon pierścień, który dawał mu władzę nad nadludzkimi mocami, ale w tym miejscu Diabeł przechytrzył władcę i odebrał mu pierścień ukrywając skarb na dnie jeziora które ma 12 m głębokości.

Według jednej wersji Salomon nigdy pierścienia nie odzyskał a Szatan zasiadł w tym miejscu na jego tronie i strzeże skarbów na dnie. Druga wersja głosi że pierścień połknęła ryba, którą król złowił i odzyskał pierścień, władzę i moc. Jeszcze inna legenda głosi, że Święty Graal także został ukryty na dnie jeziora.

Jest w tej legendzie o bajecznym skarbie na dnie jeziora pewna doza prawdy bo w czasie wojen, wyrzucano do jeziora skarby i cenne przedmioty wotywne i wierzono, że lepiej by Anahita je przejęła niż żeby wpadły w ręce wroga. Do skarbów ukrytych w jeziorze jazatki Anahity jeszcze nikt nie dotarł bowiem podanie głosi, że chciwców, którzy chcieli by sięgnąć po zakazany skarb czeka niechybna zguba.

Wulkaniczne wzgórze, zostało ufortyfikowane i zabudowane już w czasach Medów i Achemenidów, Największą świetność osiągnęło w czasach Sasanidzkich. Potężne mury oblicowane ogromnymi blokami kamienia, z 38 wieżami przez które wejść można było prze jedyną bramę, otaczały cały kompleks pałacu, świątyń, bibliotek, sal wykładowych i zabudowań gospodarczych, które osłaniały święte jezioro.

Ciepła woda jeziora, którego temperatura nie spada poniżej 21 stopni, nawet podczas 30 stopniowych mrozów sprawiała, że panował w otaczających je budynkach łagodny mikroklimat, nawet w czasie ostrej w tym miejscu zimy, co przyciągało władców Iranu do spędzania czasu w tej rezydencji.

Po najeździe arabskim splądrowane pałace i świątynie zostały adaptowane na zabudowania forteczne i zbrojownie, ale po czasach mongolskiej dynastii Ilchanów popadły w ruinę. Cały zespół wraz z sąsiednim stożkiem i kraterem wulkanu Zand e Soliman (Więzienie Salomona) i otaczającymi go ruinami zwanymi „Zamkiem Bilkis” (Zamkiem królowej Saby) został zarejestrowany na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Architektura świątyń i pałaców tego miejsca silnie wpłynęła na rozwiązania architektoniczne i konstrukcyjne budowli islamskich

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close