Design a site like this with WordPress.com
Rozpocznij

FAŁSZYWE CYTATY – Buda się zdziwił: ja to powiedziałem?

NIE MAM NA MYŚLI TYLKO TYCH KONKRETNYCH CYTATÓW ALE CHODZI O ZJAWISKO FAŁSZU PANOSZĄCEGO SIĘ W INTERNECIE:  Nie tylko zresztą w internecie, Kłamstwo i fałszerstwo tego typu jest na szeroką skalę, mniej lub bardziej świadomie, rozprzestrzeniane przez różnego rodzaju ruchy społeczne, czy tak zwane ruchy antysystemowe, a nawet ruchy mieniące się lepszą alternatywą wobec wobec tradycyjnie pojętej duchowości.

Świadome cytowanie nieprawdziwych autorytetów, na poparcie pseudonaukowych teorii jest często szkodliwe. PRZYPISYWANIE AUTORYTETOWI NAUKOWEMU CYTATU SŁUŻY ZROBIENIU WRAŻENIA ŻE WYBITNY NAUKOWIEC POTWIERDZA TEZY Nie mówiąc o tym, że jest to klasyczny sofizmat i błąd logiczny mający na celu przekonanie do słuszności pewnej doktryny w nieuczciwy sposób. Czy to jest dobre? To chyba pytanie retoryczne, nawet dla nie będących Zaratusztrianami. Internet sprawia, że cytat jest powielany w milionach egzemplarzy co wpływa na osądy i przekonania wielu tysięcy ludzi nie mających ochoty, ani możliwości by dojść prawdy. Jak się ma do tego Zaratusztrianizm? ten tekst na blogu, wyjaśnia dlaczego kłamliwe sentencje, służą złu. Na tymże blogu polecam przeczytanie artykułów na temat sofizmatów. Oszustwo (1) i Oszustwo (2)

https://zaratusztrianiepolscy.home.blog/…/klamstwo-drudz/

Szczególnie często jest cytowany Albert Einstein jako autorytet naukowy i Guatama Budda jako autorytet duchowy. Co uwzględniłem przy tym wyborze.

ALBERT EINSTEN

Przy Ensteinie warto się zatrzymać, bo to temat rzeka. I nie chodzi o jego teorię względności. To, co najbardziej barwne, powiedział za niego internet.

(NIE) Albert Einstein

 „Wszystko jest energią. Wszystko. Dostrój się do częstotliwości tego czego pragniesz, a w nieunikniony sposób stanie się to twoją rzeczywistością. Nie może być inaczej. To nie filozofia, to fizyka”

 – Einstein nigdy nie powiedział niczego takiego. Ten cytat pochodzi od Darryla Anaka, człowieka który utrzymuje, że opętuje go „wyższy byt” imieniem „Bashar”, cytat ten pochodzi z jego strony z 2000 roku. Omówione jest to np. tutaj.

(NIE) Albert Einstein

 „Kiedy pszczoła zniknie z powierzchni ziemi, to człowiekowi pozostaną już najwyżej cztery lata życia. Nie będzie pszczół, to nie będzie zapylania, nie będzie zapylania, nie będzie roślin, nie będzie roślin, to nie będzie zwierząt…….”

 – Nie ma żadnych dowodów na to, że Einstein kiedykolwiek mówił cokolwiek o pszczołach. Pierwsze odnotowanie wystąpienie tego cytatu (od razu fałszywie przypisywanego Einsteinowi) to ulotka rozdawana podczas protestu pszczelarzy w Belgii w 1994 (protestowali przeciwko importowanemu miodowi). Co więcej – Einstein był fizykiem. Nie miał najmniejszego pojęcia o pszczołach, biologii czy ekosystemie. Nawet gdyby to był jego prawdziwy cytat, nic by to nie mówiło.

(NIE) Albert Einstein

 „Każdy jest geniuszem. Ale jeśli zaczniesz oceniać rybę pod względem jej zdolności wspinania się na drzewa, to przez całe życie będzie myślała, że jest głupia.” – Einstein tego nie powiedział. Pierwszy przypadek, w którym przypisano mu ten cytat to książka samopomocowa z 2004 roku, której autorem był Matthew Kelly,  “The Rhythm of Life: Living Every Day with Passion and Purpose”. Sam cytat jest prawdopodobnie pochodną bajek edukacyjnych. A w praktyce? W praktyce to niektóre ryby potrafią się wspinać, np. poskoczek mułowy.

(NIE) Albert Einstein

 „Najpierw naucz się zasad gry. A potem graj lepiej niż wszyscy inni.” – to nie cytat Alberta Einsteina. Prawdopodobnie – i łatwo można zrozumieć skąd wzięło się to nieporozumienie – jego autorką była Amerykanka, senator Dianne Feinstein. Jedna literka w nazwisku, bezgłośna – widać skąd pomyłka.

(NIE)  Albert Einstein

 „Świat jest miejscem niebezpiecznym nie tylko z powodu tych, którzy czynią zło, ale również tych, którzy na to patrzą i nic nie robią.”  – ten cytat jest tak naprawdę wariacją wypowiedzi Edmunda Burke’a „Do triumfu zła trzeba tylko tego, żeby dobrzy ludzie siedzieli bezczynnie.”/ „The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to sit and do nothing.”  Prawdopodobnie błędne przypisanie jest prawdopodobnie efektem manii na przypisywanie każdego dobrze brzmiącego tekstu Einsteinowi.

(NIE) Albert Einstein

 „Procent składany to ósmy cud świata. Ci, którzy go rozumieją, zarabiają na nim. Ci, którzy nie rozumieją, muszą go zapłacić” lub „Największym wynalazkiem ludzkości jest procent składany.” – nie ma dowodów na to, że Einstein w ogóle wiedział o istnieniu procentu składanego. Pierwsze pojawienie się tego hasła przypisanemu Einsteinowi to apokryficzna (i jasno określona jako apokryficzna) anegdota z 1978 z publikacji Bank Performance Annual, Warren, Gorham & Lamont, 1978, p509 kiedy to rzekomo miał on odpowiedzieć „Procent składany” na pytanie reportera o największy wynalazek ludzkości. Kiedy miał być prowadzony wywiad (biorąc pod uwagę, że Einstein zmarł w 1955, a historia pojawiła się dopiero w 1978) nie wiadomo.

(NIE) ALBERT EINSTEIN

„Wszystko jest energią. Wszystko. Dostrój się do częstotliwości tego czego pragniesz, a w nieunikniony sposób stanie się to twoją rzeczywistością. Nie może być inaczej. To nie filozofia, to fizyka.”

Dla wielu może to będzie ciosem, ale Einstein aż tak New-Age’owy nie był. Cytat jest autorstwa niejakiego Darryla Anka, który na swoim blogu opisuje, jak wchodzi w niego „wielowymiarowy byt” Bashar…

INNI

(NIE) Bill Gates

„Gdybym miał zaczynać wszystko od nowa, zająłbym się Network Marketingiem” – w rzeczywistości ten cytat pochodzi od Donalda Trumpa, który powiedział go przy okazji promocji swojego MLMu, Trump University. Warto też wskazać na to, że Trump jest – wbrew wizerunkowi, jaki sobie zbudował – biznesowym nieudacznikiem. Jego majątek jest odziedziczony, a jego działania biznesowe zdołały ten majątek jedynie zmniejszyć. Źródło błędnego przypisywania tego cytatu jest prawdopodobnie dość proste. Ktoś, cytując, pamiętał cytat, kojarzył, że chodzi o kogoś bogatego, a nie pamiętał o kogo dokładnie. W tej sytuacji łatwo mu było wkleić osobę Billa Gatesa jako rzekome źródło.

(NIE) JÓZEF STALIN

Jedna śmierć to tragedia, milion to statystyka

Józef Stalin nigdy tego nie powiedział. Napisał tak niemiecki pisarz Erich Maria Remarque w „Czarnym obelisku”. A jeśli jesteśmy już przy statystyce, to:

(NIE) MARK TWAIN

Są trzy rodzaje kłamstw: kłamstwa, bezczelne kłamstwa i statystyki.

Jak mawiał Mark Twain. I rzeczywiście, cytat znajduje się w jego autobiografii z 1907 roku. Z tym, że zgrabne powiedzonko jest tam cytowane za brytyjskim premierem Benjaminem Disraeli. Który, przy okazji, prawdopodobnie nigdy tak nie powiedział.

(NIE) JULIUSZ CEZAR

I ty, Brutusie, przeciwko mnie.

Juliusz Cezar tuż przed śmiercią tego nie powiedział. Te słowa przypisał mu William Shakespeare, natomiast Swtoniusz twierdził iż ostatnie słowa Cezara brzmiały: „Ty też mój synu” o ile tkże tego nie wymyślił.

(NIE) GANDHI

„Najpierw cię ignorują. Potem śmieją się z ciebie. Później z tobą walczą. Później wygrywasz” – nie powiedział nigdy Ghandi. Wbrew temu, co na ten temat twierdzi na przykład Donald Trump.

(NIE) THOMAS JEFFERSON

Demokracja to nic innego jak rządy motłochu, w których 51 procent ludzi może odebrać prawa pozostałym 49 procentom.

Nie ma żadnych dowodów, by Thomas Jefferson kiedykolwiek powiedział coś takiego. Podobnie jak nigdy nie mówił, że „Biblia jest źródłem wolności”, a „informacja jest walutą demokracji”.

(NIE) WINSTON CHURCHILL

Jeśli idziesz przez piekło, idź dalej.

To wymysł plakatów motywacyjnych, często przypisywany Winstonowi Churchillowi. Podobnie jak: „Odwaga wymaga powstania i zabrania głosu; odwaga oznacza też usiąść i słuchać”.

(NIE) Joseph Goebels

„Kłamstwo powtórzone tysiąc razy staje się prawdą”

ten cytat pojawia się dopiero po wojnie i nie ma żadnych dowodów na to, że Goebels to powiedział.

Fałszywe cytaty czy nie, gdy chcemy kogoś przekonać, każde nazwisko się przyda. Cóż, jak nie powiedział nigdy Machiavelli, „cel uświęca środki”. To tekst z Heroid Owidusza.

Nic tak nie inspiruje, jak fałszywe cytaty z Schopenhuera.

Gdyby Gautama Budda wiedział, ile mądrych rzeczy powiedział w XXI wieku, pewnie osiągnąłby nirwanę po raz drugi, albo porządnie bez ahimsy wygrzmocił by skórę fałszerzom:

BUDDA

(NIE) BUDDA

„Bądź dla siebie latarnią, która oświetla twą drogę i nie poszukuj światła poza sobą” 

– ten cytat nie pochodzi z żadnego ze znanych teksów Buddyjskich. Prawdopodobnie jest wypaczonym i wyrwanym z kontekstu tłumaczeniem Mahaparinibbana Sutta, „Therefore, Ananda, you should live as islands unto yourselves, being your own refuge, with no on else as your refuge, with the Dhamma as an island, with the Dhamma as your refuge, with no other refuge.” co można przetłumaczyć jako „Tak więc, Ananda, powinniście żyć jako samotne wyspy, będące swym własnym schronieniem, by nikt nie był waszym schronieniem, by Dhamma była jak wyspa, by Dhamma była waszym schronieniem, jedynym schronieniem”.

(NIE) BUDDA

Zmiana nigdy nie boli, to opór przed nią jest bolesny.

Nic z tych rzeczy. Tak samo jak: „Płakać z mądrym jest lepsze, niż śmiać się z głupcem”, „Życie jest mostem. Nie buduj na nim domu”. Albo ten bardzo ciekawy, transkulturowy cytat z Buddy:

(NIE) BUDDA

Cnoty, jak Muzy, zawsze są widziane w grupach.

Tak naprawdę powiedzenie pochodzi z książki Jane Porter „Aphorism of Sir Philip Sidney”.

(NIE) BUDDA

„Nie mieszkaj w przeszłości, nie śnij o przyszłości, koncentruj umysł na chwili obecnej”.

Fałszywy Oryginalne źródło: „Nauczanie Buddy współczesny komentarz” Z broszurkai znalezionej w japońskich (i niektórych amerykańskich) hotelach

(NIE) BUDDA

„Trzymanie się gniewu jest jak picie trucizny i oczekiwanie, że druga osoba umrze”.

Fałszywy: Pochodzi z książki „The Sermon on the Mount (1934)” Emmeta Foxa, nowojorskiego nauczyciela duchowego z Nowego Jorku.

(NIE) BUDDA

„Życie samo w sobie nie ma znaczenia, ale samo w sobie jest okazją, by mu nadać sens”.

Fałszywy: Oryginalne źródło: Dang Dang Doko Dang (1977) Osho, znany również jako Bhagwan Shree Rajneesh, kontrowersyjny duchowy przywódca XX wieku

(NIE) BUDDA)

„Jesteśmy tym co myślimy. Wszystko, co powstaje z naszymi myślami. Dzięki naszym myślom tworzymy świat ”.

Fałszywy: Oryginalne źródło: autor Thomas Byrom’s (mis) tłumaczenie Dhammapady (1976)

(NIE) BUDDA

„Kiedy idziesz, jesz i podróżujesz, bądź tam, gdzie jesteś. W przeciwnym razie przegapisz większość swojego życia. ”

Cytat z książki „Little Instruction Book” Jacka Kornfielda .

(NIE) BUDDA

„Bądź świadkiem twoich myśli. Jesteś tym, co obserwuje, a nie tym, co obserwujesz. ”

To jest fałszywy cytat Buddy. Wydaje się, że ma pochodzenie hybrydowe. Pierwsza część – „Przebudźcie się. Bądź świadkiem swoich myśli. ”- pochodzi z„ przekładu ”Dhammapady Thomasa Byroma. Druga część – „Jesteś tym, co obserwuje, a nie to, co obserwujesz” – wydaje się pochodzić od „ Self-Remembering” Roberta Earla Burtona (1995)

(NIE) BUDDA

„Wszystkie rzeczy są idealne dokładnie takie, jakie są”.

Ten fałszywy cytat Buddy jest dość rozpowszechniony w Internecie, ale przynajmniej w tej dokładnej formie nie znalazł się jeszcze w wielu książkach. Jak dotąd znalazłem go tylko w Good Day, Bad Day: Teaching as a High-Wire Act , autorstwa Ken Winograd (2005),

(NIE) BUDDA

„Każdy człowiek jest autorem własnego zdrowia lub choroby”.

Ten cytat pojawia się z żmudną częstotliwością na Twitterze i znajduje się w wielu książkach – głównie tych publikowanych od 2005 roku.: Dieta zdrowego zielonego napoju: porady i przepisy na szczęśliwe wyciskanie, autorstwa Jason Manheim (2012).Aktywność fizyczna i zdrowie: interaktywne podejście Jerome E. Koteckiego (2100).Nauczyciele mądrości, autorstwa Igora i Irene Kononenko (2010).Zero Trends: Health as a Poważna strategia gospodarcza, DW Eddington (2009).Podnieś i przemień swoje życie, autor: Manuel A. Ortiz Cordero (2008).Pray It Forward: Daily Meditations, Rowena Holloway i Joyce Bullion (2007).Cracking the Cancer Code: The Secret to Transforming Your Health, autorstwa Matthew J. Loop (2006).Autoimmunizacja: czas na prawdę; Czas na uzdrowienie, Kathy Browning (2005).

Na koniec najsmaczniejszy kąsek: Przypisywany BUDDZIE

Czy Bóg istnieje?

To historia, którą wymyślił Osho – coś, co był skłonny robić często . Nie pochodzi z pism buddyjskich. W obiegu znajduje się wiele wersji poniższej historii:

Pewnego ranka pewien człowiek zapytał Gautama Buddy: .Czy wierzysz w Boga?” A Budda powiedział: .Boga? Bóg nie istnieje. Kwestia wiary nie powstaje.

I powiedział to tak mocno.

Po południu przyszedł inny mężczyzna i zapytał: .Czy Bóg istnieje?” A Budda powiedział: Tak, absolutnie tak. Bez Boga życie byłoby po prostu martwe,nieświadome. Boga jest inteligencją istnienia”.

A wieczorem przyszedł inny mężczyzna i powiedział: ,.Nie wiem od czego zacząć. Nie jestem myślicielem; Nie wiem, czy Bóg istnieje, czy nie istnieje. Jeszcze nie widziałem stronnictwa. Czy pomożesz mi zobaczyć rzeczywistość?”

Gautama Budda, słuchając go, nie odpowiedział, ale zamknął oczy i wszedł w głęboką medytację. Człowiek, widząc piękno i łaskę medytacji Buddy, sam

upadł …. Wiesz, że tego rodzaju doświadczenie: jeśli siedzisz z kilkoma osobami i jeden człowiek ziewa, wkrótce zaczynasz również czuć się śpiqcy. Nie jesteśmy wyspami, jesteśmy połączeni, więc rzeczy wchodzą w każdego z nas. A człowiek o jakości Buddy, z tak ogromną ciszą, stworzył taką atmosferę. żę człowiek wpadł w tę ciszę; on również zamknął oczy.

Po godzinie Budda potrząsnął nim i zapytał: ,.Czy otrzymałeś odpowiedź?” Mężczyzna dotknął stóp Buddy i powiedział: ,,Jestem wdzięczny. Nie ma pytania i nie ma odpowiedzi. W wewnętrznej istocie człowieka jest tylko czysta cisza i ta cisza rozprzestrzenia w najgłębszym wnętrzu wszechświata. Ale nie ma pytania, nie ma odpowiedzi. Życie jest bardzo niewinne. Jestem wdzięczny, ie pokazałeś mi drogę”.

Budda używał innego języka i różnych modeli duchowych w zależności od jego odbiorców. Mówiąc więc do mnichów, mówił w kategoriach duchowego celu, jakim jest nibbana, czyli wyzwolenie z ról odrodzenia. Rozmawiając z gospodarzami, częściej rozmawiał w kategoriach odrodzenia się w niebie i unikania piekła.

Jakie były jego poglądy na temat Boga lub bogów, powinniśmy powiedzieć, skoro żył i nauczał w społeczeństwie politeistycznym?

Po pierwsze, nauczanie Buddy jest nie jestniezgodne z wiecznym, wszechmocnym Bogiem i nie uważał, że taka wiara jest szkodliwa duchowo , ponieważ zmniejsza nasze poczucie osobistej odpowiedzialności. Często mówił tak, jakby istnieli bogowie, tacy jak Brahma, i opisywał z nimi rozmowy. W tych opowiadaniach Brahma często pojawia się tam jako bufon i myślę, że możemy bezpiecznie przyjąć takie historie, w ich satyrycznej intencji i formie.

W jednej z takich opowieści (w Brahmajala Sutta ) Budda żartuje z Brahmy, jak oszukuje się, myśląc, że jest twórcą wszystkiego. W innej sutcie opisał Baka Brahmę jako „zanurzonego w ignorancji”, aby uwierzyć w siebie i swoje niebo jako stałe i powiedział, że Brahma i cały jego orszak są pod władzą Mara (w przybliżeniu buddyjskiego odpowiednika diabła).

Pod koniec Kevaddha Sutty Budda wspomina epizod, w którym Brahma wyznał, że obawia się reakcji innych bogów, jeśli odkryje, że nie może odpowiedzieć na pytania zadane mu przez jednego z uczniów Buddy – pytania, na które Budda był w stanie odpowiedzieć.

Czasami bogowie odgrywali pozytywne role we wczesnych tekstach buddyjskich. Najczęściej, kiedy Budda został dopiero przebudzony i nie był pewien, czy będzie mógł uczyć swoich realizacji innych, Brahma Sahampati pojawił się i zachęcił go do pracy na rzecz cierpiących istot. W tym podejrzewam, że słyszymy słowa współczującej natury Buddy. Innym razem Brahma Sahampati udzielił rady Buddzie na temat stylu życia :

Pozwólcie, aby puszcza służyła wam za miejsce i łóżko! Idźcie wolni od więzi, które się wiążą. Ale jeśli, znosisz, nie znajdziesz tam swojej błogości, a potem Żyj w grupie – ale uważaj na siebie: Pamiętając, przechodząc do jałmużny od domu do domu, Pamiętając, ze strzeżonymi władzami – i mądrymi.

Czasami bogowie przychodzili do Buddy jako uczniowie i słyszeli od niego nauki.

Czasami dawali nauki mnichom.

Zawsze są ludzie, którzy będą zirytowani tym, że to mówię, ale mam poczucie, że Budda nie wierzył w bogów, a jego historie z nimi związane były albo satyryczne, albo poetyckie. Ta konkretna historia nie była jednak tą, którą powiedział.

Źródła:

  1. I Can’t Believe It’s Not Buddha! Co fałszywe cytaty Buddy mogą nas nauczyć o buddyzmie autorstwa Bodhipaksa
  2. Polskie środowisko Sceptyków Naukowych
  3. https://fakebuddhaquotes.com/all-fake-buddha-quotes/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close